Nytt år!
Då var det nya året infirat. Spårade kanske inte helt just för mig, men har man bara ett nyckelben känns det som en bra idé att chila lite.
Senaste veckan har det blivit mycket fysiklösa aktiviteter. Typ som att ligga i sängen och plöja Sopranos-säsonger.

-Blåtiran blev som tur inte så mycket. Men fick en jävligt snygg väst till axeln…
Eftersom vi alla var lite väl sugna på det nya året och torsdagar tydligen är lillördag i Serre, startade vi firandet en dag tidigare.
Svenskarna samlar ihop sig i klunga på langleys hotel och drar igång nått som strävar mot sälenafterski.

-Svenskarna blir glada av öl, men norrmanen är gladast av dom alla.
Så innan nyårskvällen skulle dra igång, var vi lätt slitna på byn och unnade oss en lunch på uteservering.
Sen var det bara att börja ladda. Görs bäst på balkongen i solen.

-Sola 31dec, fast det ligger snö på backen…
För att det inte spriten skulle ta över medvetandet för tidigt på kvällen och vi skulle få något vettigt gjort detta nyår hade vi även denna helg bokat in oss på middag uppe i Bez.
En grymt bra 7-rätters middag! Skaldjurssoppa, ankleverpaté, stekt(tror strömming) med potatismos, förbannat bra hjortkött, typ limesorbet, italiensk ostbricka och slutligen chokladmouse. Garderar för att menybeskrivningen inte helt stämmer efter 3flaskor vin, men i vilket fall en av dom bästa middagarna jag någonsin ätit.

-Bordet där alla blev mat och vinkännare a´la Karl-jan efter några glas.
Efter det klevs det på kröken ordentligt med först hemmafest med champagnevaskning och tvivelaktiga raketavfyrningar från balkongen.
Riktigt bra drag som efter tolvslaget flyttades ner på byn.
Bilderna efter 00 håller vi nog klassificerade några år, men var riktigt bra natt och dagen efter var halvfarten ett faktum. Pizzaätning och läskdrickande.
