Freeride in English
Dela/Bokmärk
Prylar > Pryldatabasen 2008 > Skidor > 2008 > K2 > K2 Apache Coomba (2008)

K2 Apache Coomba (2008)


Skidkategori: Freeride
Nivå: Avancerad

Leverantörsbeskrivning

Universal skida som flyter perfekt i puder , men går som tåget även i backen.
Ny puder topp som värkligen fungerar i alla förhållanden.
Toppturer, rando, denna skidan kan allt.



Rekommenderat pris: 5999 Kr

Längd (cm) Nos/Midja/Bak (mm) Vikt (g) Skärningsradie (m)
167 135/0/0 - 0.00
174 135/102/121 - 22.00
181 0/0/0 - 0.00
188 0/0/0 - 0.00
(Officiell information från K2)

Samma modell men från andra år:
K2 Apache Coomba (2009) 1 Recensioner

Forumtrådar om K2 Apache Coomba
K2 Apache Coomba 08/09 & Armada Fleet El Rey 09/10  »

Läsarnas recensioner
Av: DrAJSnow | 2009-04-13 09:53   Betyg: 4/5
Åkarens vikt: 80 Kg  Åkarens längd: 184 cm  Testad längd: 181 cm  
Styrkor:Flyter bra i puder och är i största allmänhet sköna att åka på. Sen är de relativt lätta dessutom så de passar utmärkt som topptursskida.
Svagheter:Inget jag kan komma på...
Sammanfattning:Har läst i bla Åka Skidor att dessa skidor kan ge tendens till bakvikt, där håller jag inte med... Har absolut inte märkt något sådant...
Åkstil:Offpist


Av: Ivan (gäst) | 2008-03-13 20:19   Betyg: 4/5
Åkarens vikt: 67 Kg  Åkarens längd: 170 cm  Testad längd: 188 cm  
Styrkor:Riktigt stabil sak som ändå kändes lättåkt i pisten trots att skidan är typ dubbelt så stor som mig själv =). Går riktigt fint i pist lite småknölig i kortsväng men jag förväntade mig inte nåt annat då jag gick för den längsta versionen.

I pudret gick denna skida bättre än någonting jag nånsin prövat. Flyter helt outstanding och är underbar att bränna långsvängar med och risken för att man dyker är minimal.

sen måste ju tilläggas att denna skida är löjligt snygg!
Svagheter:trög och lite klumpig i kortsväng
Sammanfattning:Grym skida om man prioriterar att ha det kul när det verkligen gäller (i pudret) framför att kunna svisha fram lätt och smidigt när det är is pucklar och snålblåst.


Av: Lars Petter Kjellander (gäst) | 2007-10-22 11:35   Betyg: 4/5
Åkarens vikt: 125 Kg  Åkarens längd: 194 cm  Testad längd: 188 cm  
Styrkor:Mycket stabil, aven for min viktklass, Gar som et spjut. Endast akt med den pa nya zeeland sa inte akt puder men i slask plojer den fram. Vager inte ett ton sa funkar fint som "Descent oriented touring"
Svagheter:Svart fa grepp pa is men funkar. Topsheet kan vara ojamt sa mat skidan ordentligt innan du monterar dina bindningar. 3cm Skillnad pa mina.
Sammanfattning:Mycket nojd. Hade velat ha langre skidor men far val inse att sant inte finns. Har monterat Naxo NX21 pa mina och det funkar mycket val tillsammans.
Åkstil:Backcountry descent oriented touring.



Skriv en recension om K2 Apache Coomba
Vad tyckte du? Skriv ett omdöme. Tänk på att både ta med vad som är negativt och postitiv samt om du även har testat liknande produkter. Motivera dina åsikter.

OBS! Du ska främst bedömma skidans åkegenskaper. Vänta med att skriva en recension tills du har testat skidan i snö.

Tips: Saker som är bra att ta med är hur erfaren åkare du är, hur många dagar per år du åker samt hur många dagar de här skidorna är testade.

Styrkor:
Svagheter:
Sammanfattning:
Åkstil: (Pist-puder-park-skierx)
Testad längd:

Min vikt:
kg
Min längd:
cm
Betyg:

Namn: (gäst)

E-post:



Ange koden från bilden:




Sök

Bevaka nya recensioner
Vill du ha ett e-postmeddelande när ny recension skrivs om denna produkt?
Ja, tack.

Mina bevakningar »
Liknande produkter