Freeride in English
Dela/Bokmärk
Prylar > Pryldatabasen 2010 > Snowboards > 2010 > Bataleon > Bataleon Goliath (2010)

Bataleon Goliath (2010)



Leverantörsbeskrivning
En komplett allround bräda, kanske den bästa i universum! Oavsätt om du ska shreddan lite jibbs, dra några vändor i parken eller droppa din favoritklippa så är Goliath alltid det rätta valet! Den här brädan i kombination med triple base gör den till ett måste i din quiver of 1!

Rekommenderat pris: 4999 Kr

Längd (cm) Nos/Midja/Bak (mm) Vikt (g) Skärningsradie (m)
153 292/245/292 - 7.70
157 299/250/299 - 7.80
161 303/252/303 - 8.00
164 311/256/311 - 8.10
(Officiell information från Bataleon)

Samma modell men från andra år:
Bataleon Goliath (2012)
Bataleon Goliath (2011)

Läsarnas recensioner
Av: Tompa (gäst) | 2010-01-08 00:22   Betyg: 4/5
Åkarens vikt: 100 Kg  Åkarens längd: 180 cm  Testad längd: 161 cm  
Styrkor:Lättåkt och förlåtande.
Mycket bra sväng- och carving-egenskaper.
Väldigt allround, funkar till det mesta.
Stabil.
Svagheter:Kan vara lite väl styv för lättare åkare (-70kg).

Sammanfattning:Den här brädan fungerar verkligen för allt, och jag kan lätt rekommendera den till vem som helst... dock bör lättare personer (-70kg) och folk som vill ha en riktigt mjuk bräda kanske titta på ngn annan modell.

Jag har nu åkt på den i två veckor, och använder den verkligen överallt på berget. Skulle tro att riktigt dyra brädor kanske skulle kunna vara snäppet bättre, så ger betyget 4 av 5 möjliga. Jag är sjukt nöjd!

Är du en riktig jibber ska du kanske sikta på en mjukare true twin bräda med massor av pop, och har du massor av pengar kanske det finns modeller som skulle topp-prestera - men det är inget jag känner till.

För alla vanliga "dödliga" är det bara att köpa och köra, tror faktiskt ingen skulle ogilla Bataleon Goliath.
Åkstil:Cruizer



Skriv en recension om Bataleon Goliath
Vad tyckte du? Skriv ett omdöme. Tänk på att både ta med vad som är negativt och postitiv samt om du även har testat liknande produkter. Motivera dina åsikter.

OBS! Du ska främst bedömma skidans åkegenskaper. Vänta med att skriva en recension tills du har testat skidan i snö.

Tips: Saker som är bra att ta med är hur erfaren åkare du är, hur många dagar per år du åker samt hur många dagar de här skidorna är testade.

Styrkor:
Svagheter:
Sammanfattning:
Åkstil: (Pist-puder-park-skierx)
Testad längd:

Min vikt:
kg
Min längd:
cm
Betyg:

Namn: (gäst)

E-post:



Ange koden från bilden:




Sök

Bevaka nya recensioner
Vill du ha ett e-postmeddelande när ny recension skrivs om denna produkt?
Ja, tack.

Mina bevakningar »