Freeride in English
Dela/Bokmärk
Skidorter > USA > Aspen Mountain (AJAX)

Aspen Mountain (AJAX)

Kontakt
P.O. Box 1248Aspen, CO 81612
Tel: 800-308-6935
www.aspensnowmass...

Hemmabacke
Pistkarta
Pistkarta Aspen Mountain (AJAX)
Klicka på bilden för förstoring
Tillgång till:
Skidskola
Skiduthyrning
Hotell
Stugor
Camping
Post/Bank

Närliggande skidorter
Aspen Highlands 0 km
Buttermilk 4 km
Snowmass 8 km
Crested Butte 30 km
Vail 69 km
Copper Mountain 73 km
Breckenridge 77 km
Keystone 93 km
I Aspen Mountain (AJAX) ingår även Aspen Highlands, Buttermilk, Snowmass

Researrangörer till Aspen Mountain (AJAX) / Boende Aspen Mountain (AJAX)

Väder för Aspen Mountain (AJAX)


Lördag Molnigt -2° 2.0 m/s Söndag Snö -3° 2.3 m/s
Måndag Snö -6° 3.6 m/s Tisdag Snö -5° 2.8 m/s
9-dygnsprognos för Aspen Mountain (AJAX) »
Senast uppdaterad: Idag 12:02
Nedfarter (76 st)
Mycket lätt Gröna:0 st
Lätt Blåa:36 st
Medelsvår Röda:20 st
Svår Svarta:20 st
Längsta nedfart:4830 m
Total pistlängd:103 km

Höjdskillnad

Högsta punkt:
3818 m.ö.h
Fallhöjd:
1396 m
Lägsta punkt:
2422 m.ö.h
Byns läge:
-
Liftar
Liftar:8 st
Liftkapacitet:10755 personer/timme

Längdskidåkning
Spår:0 km
Upplysta:0 km

Områden/Parker
Park:3 st
Barnområden:0 st
Komplettera denna skidort med fakta
First Tracks för 165 000 kronor
First Tracks för 165 000 kronor
NYHET: Hur mycket är det värt att ha möjligheten att kunna ta de första åken i backen innan liften öppnar för allmänheten? Den amerikanska skidorten värderar möjligheten till 165 000 kronor, så mycket kostar nämligen deras Ultimate Ski Pass.
2011-11-09 | 13 kommentarer

Offpistrepor i Aspen Mountain (AJAX)


Läsarnas recensioner om Aspen Mountain (AJAX)
Var i Aspen vecka 9. Besökte alla de fyra olika systemen (Lätt att ta sig mellan dessa med bussar som går var tionde minut).
När snön kom en dag så var det helt underbart. Otroligt torr och härlig snö. Problemet i aspen är att det finns så otroligt många duktika åkare där så pudret blir lätt uppåkt även fast det är så otroligt stora ytor.
Om man dock hikade upp i highland bowl så fanns pudret kvar. Detta var sjukt underbart och jag fick min livs skidåkning. Väldigt brant och snö till midjan.
Om man skulle ha otur med snön så finns parken i buttermilk. Väldigt stora hopp och parken går ända ifrån toppen ner (ca 700
fallhöjdsmeter).
Eftersom att nästan alla åker offpist så innebär det att pisterna också är väldigt sköna:) Även när man åkte sent på eftermiddagen så kunde man hitta nypistade delar (inte direkt som åre)
ÅK HIT!
Av: e_holm | Betyg: 5/5 | 2007-05-30
Har bara åkt i aspen, men det var riktigt fint tycker jag, både i och utanför pisten. Aspen är ju en riktig by som funnits där innan skidåkningen, riktigt mysig liten håla. Sen var det ju bra förhållande när jag var där så det är ju svårt att inte gilla stället!
Av: Olle_S | Betyg: 4/5 | 2005-02-22
Var i Aspen 1 vecka i slutet av december- början av januari. Upplevde något av de bästa i mitt liv. Bra me snö, fick 6 dm under tiden vi var där och lättilgänglig offpist me massor av orört puder. Snön är helt klart något av de bästa man kan tänka sig, torrare och lättare måste vara väldigt svårt att hitta!

Aspen består utav 4 berg.(Vilket är konstigt att de inte nämns i beskrivningen.)
Aspen Mountain. Aspen Highlands.
Buttermilk Och Snowmass.

Utmanande skidåkning finner man i Highlands, medan medelskidåkaren håller sig i Mountain och Snowmass! Parkåkning finns i Buttermilk, bättre park får man leta efter. ( Värd för X-Games t.o.m. 2007.)

//Bergham
Av: (gäst) | Betyg: 5/5 | 2005-01-24
Visa fler recensioner om Aspen Mountain (AJAX) (6 st) »
Recensioner
Sök
Sök efter skidort:
Sök efter offpistrepor:

Visa alla offpistrepor
Bevaka skidort
Är du medlem och inloggad kan bevaka denna skidort efter nya recension och offpistrepa direkt till din email.
Bilder från Aspen Mountain (AJAX)

Åkare: Jonas Emilsson
Foto: Mikael Ljunggren
Plats: Cottonwood Pass, Colorado USA


Åkare: JF Houle
Foto: Marc Solberg
Plats: Aspen, CO


Åkare: Michael Malmros
Foto: Martin Bengtsson
Plats: Olympic Bowl, Aspen Highland

Visa Aspen Mountain (AJAX) bilder »

Ladda upp foto