kite/vindsurfing kurs

Officerider

Ny medlem
kite/vindsurfing kurs
Hej!
Jag skulle behöva eran hjälp, skidvänner.

Det jag undrar är:
# Finns det någon slags kursverksamhet för vindsurfing/kitesurfing på någon trevlig semesterort i Sverige, typ Österlen, västkusten, Gotland m.m? Eller i Stockholm?
Hemsidor med bra information vore tacksamt.

Tacksam för svar
Madskii
 
kite/vindsurfing kurs
Det finns en Kiteschool i skanör i södra skåna, dett ligger c.a 10 mil från österlen beroende var på österlen du befinner dig, kan starkt rekomendera denna kursen(har själv gått den) du kan besöka dderas hemsida för mer info http://www.kiteschool.se/ eller www.kiteboarding.se där har de fler locations ;D

Ciao
 
kite/vindsurfing kurs
Tjena Madskii

www.kiteskolanbastad.se är enligt min mening en av de bättre skolorna. De är kiteskola bara, ingen butik, så de måste hålla bra kurser. Sveriges älsta skola sägs det, det är de här killarna som lärt surfersparadise i tidernas begynnelse.
De håller till i Båstad men kör kurser i nästan hela södra sverige :)

Sen kan du kolla med www.fahlensurf.se också.

/jens
 
Tillbaka
Topp