Senaste innehållet av Fred76

  1. Fred76

    Kan man sätta 105mm hudar på 118mm midja?

    Kommer gå fint. Varit med om samma. Men köp ett par skarsjärn om du vill säkra upp. Tar liten plats i ryggan. Kostar 1/3 av ett par hudar. Väger drygt 100 gram, beroende på märke. Samt riktigt skönt att plocka fram om det är isigt. För då spelar det ingen roll hur mycket hud som täcker belaget.
  2. Fred76

    Stryn 2015 - info?

    Dom planerar att öppnar torsdag 21a maj. Finns att läsa på deras Instagram. Endast första liften kommer snurra i sommar. Ingen breheis alltså.
  3. Fred76

    Sånfjället

    Åker till Vemdalen med familjen v 13. Har förhandlat till mig en topptursdag. Var lite sugen på Sånfjället. Någon som vet om vägen mot Nyvallen är plogad, eller hur långt fram den är plogad? Snöläget? /Fredrik
  4. Fred76

    Hyra bil i Engelberg

    Ok, tack för hjälpen!
  5. Fred76

    Hyra bil i Engelberg

    Bumpar upp den här. Är i samma behov. Hilfe!
  6. Fred76

    Åland

    Underbart! :)
  7. Fred76

    Sånfjället

    När brukar nallarna vakna till liv? :)
  8. Fred76

    [Artikel] LIVE: Freeride World Tour - Revelstoke

    Såjaaa! Heja Sverige!
  9. Fred76

    Vallåsen överpriser?

    Ja, mjölken är ju inte billigare i en "liten" butik!
  10. Fred76

    En viss tysk har galen rea...

    Hörde från säker källa att nästa märke som ska prisdumpas är K2, Armada och Black Diamond. Så ni som köpt Slasher i 187 cm kan lämna tillbaka dom. :)
  11. Fred76

    Toppturer längst med vägen?

    Tverrfjellet, kanske? 1209 möh. Fyra mil norr om Trysil. Kort men brant. Har ej åkt där själv. Det finns en sommarled (2:a bilden, längst till vänster), man skulle kunna skinna upp. Har ingen koll på släpprisk osv. Kanske någon här som vet mer? Ser inbjudande ut. :)
  12. Fred76

    Laga skidor

  13. Fred76

    Dalsnibba och Blåtind?

    Ok, tusen tack för svar! =)
  14. Fred76

    Dalsnibba och Blåtind?

    Thanks! Att jag inte tänkte på det? Tack! =)
  15. Fred76

    Dalsnibba och Blåtind?

    "Bump". Vi gör ett nytt försök...
Tillbaka
Topp