Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
Här finns en riktigt bra guide
Angående kanterna så dra nageln över dom och om kanten skrapar av från nageln så är kanten vass nog, dra inte filen flera gånger "bara för säkerhets skull" för då har du snart inga kanter kvar.
Man kan använda den gula för att göra en varmsickling, dvs man sicklar av så fort man lagt på den. Detta har ingen effekt på glidet utan man gör det får att få ut smuts ut brädan, ibland kommer vallan av mer svart än gul.
Inte funderat på att stanna med jones men byta till en hovercraft?
Har inte provat den själv men den verkar passa dina behov!
Själv kör jag på en jones mountain twin, mycket nöjd med den. Lekfull men ändå stabil i högre farter och skön rocker!
Snöstaden - Filmfestival 16 nov 18:00 Umeå
En minifestival för för alla snöälskare. Passa på att kom och se Teton Gravity Research nya filmer Further & The Dream Factory och peppa inför kommande vintersäsong.
På Hamnmagasinet kommer det att bjudas på filmer från Further till lokala inspelade...
Jag använder Dakine Heli pro dlx.
En kompis till mig har Dakine pro II, den är riktigt trevlig, skulle nog hellre ha den än Heli pro.
Annars släpper Jones Snowboards egna ryggsäckar nu
http://jonessnowboards.com/index.php/product/bags/30l-backpack
Jag tycker du ska kolla på Jones snowboards The hovercraft om du vill ha en bra puderbräda!
Slitboard beror på vilken du har, fabriksgjorda splits är väldigt stabila, jag känner ingen skillnad på min vad gäller styvheten.
En nackdel med split är att den är tyngre än en vanlig bräda, det är...
Många bra tips i tråden, måste dock slå ett slag för rörlighetsträning!
Ju äldre man blir desto stelare blir man och det är lätt att skada sig om man inte är rörlig nog. Bodybalance eller yoga är bra, eller bara vanlig stretching!
Jag kör en Jones mountain twin och är mkt nöjd. Funkar bra offpist och pist.
Parken är helt ok, om man hoppar är den helt rätt! Rails och boxar är väl inte optimalt men det funkar!