Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
http://www.hitta.se/ViewDetailsWhite.aspx?vad=Elofsson%2c+Anders+Elof&Vkiid=D1i1ubXNL63eKLlCqbbGJQ%253d%253d&Vkid=80527425
han är iallfall ordförande över udens sport i göteborg, hittade namnet genom...
jag har beställt ett par lurar (Grado sr60) från www.dustinhome.se
jag har bara hört bra kritik om dom! ska tydligen vara bland de bästa i den prisklassen.
tyvär har jag inte testat dem då jag ska få dom i julklapp!
men kika in på sidan (har du "studentkortet" får du även rabatt och fri frakt)
slipa med grövre fil när dom är riktigt slöa.. men sen så filar du bara på dom med ett finare bryne när det behövs. sen om du får härdade kanter av sten eller railning så tar du ett diamant bryne så går det bort.
Du har helt rätt gällande tryck mot ryggen. Men ryggskyddet skyddar även mot böjskador... om du tänker dig att du ramlar och böjer ryggen bakåt så skyddar ryggskyddet, då det är styvt åt det hållet, vilket stöttar ryggen mer.
det är helt klart att satsa på en dyrare bindning ex: http://www.skidbutiken.com/~Le2ux0000003/?Y999=PIF&Y104=890337
annars kommer du känna att den inte sitter kvar ordentligt på pjäxan, och den kommer lösa ut när den inte ska, vilket är direkt farligt.
jag tror han redan har hittat en lösning på sitt problem då tråden är så pass gammal.
Men för alla andra som läser så hade jag väldigt ont i smalbenen förut. hörde att massa snackade om att raka, det kändes lite töntigt faktist. Men jag testade det innan jag skulle åka sist, och det var det...
jag tycker att bindningen ser lite klen ut jag med... jag har en salomon bindning på ett par skidor också, jag är 190 cm lång men väger 10 kilo mindre än dig, då kör jag på salomon s914 och kan inte ha någon klenare.