Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
Cervinia just nu är faktiskt jävligt bra! Har varit bra puder varje gång det snöat. Har redan haft bättre puderdagar än när jag var i val Thorens en säsong. Men vet ju inte riktigt hur det kommer vara om 2 veckor!
Inte så bra att köpa andras liftkort. De har kameror och byråkrater ibland som kollar om bilden stämmer med åkaren. Kan bli feta böter för det. Om jag minns rätt så kan det va upp emot 10 lök i böter.
Tjena! Jag och en dansk polare ska ner till alperna i 3 månader. Från början av december till slutet av februari.
Vi vet inte vart vi ska så vi tar nog det första stället vi hittar boende. Verkar vara svårt att hitta för bara 3 månader.
Är det någon som vet om nån lägenhet eller redan har en...
Tjena! Jag befinner mig i alperna och nu till jul insisterar min mor att skicka lite julklappar till mig. Det är ju rätt najs med gratis.
Men jag har inte en aning om vad jag ska önska mig?
Vad är det bästa från Sverige man kan skicka ner hit? INTE havregryn :)
Hoj /krill
Hallååååååååå
Jag åker ner till VT den 15/11. Första säsongen i alperna så alla tips är välkomna men är rätt säker på att allt ordnar sig där nere!
Åker själv från Nederländerna och har en engelsk tjejkompis som ska va där också!
Tjena! Jag har fixat en säng i en lägenhet mitt i centrum i Val Thoréns. Söker därför några fler chill personer som tänkte vara där i en hel säsong!
Det är 6 sängar i lägenheten och den ser fräsch ut! Inte den största men man behöver väl inte vara så kräsen när allt annat är så bra??
Hit me...
Hallå du! Jag och en tjej från England, båda 22 år, ska ner till Frankrike för att säsonga. Hon söker fortfarande jobb och vill gärna ha det klart innan hon drar, men jag tänkte åka ner i vilket fall!
Vi vill utnyttja varenda timme på dygnet så det blir mycket av allt!
Hur har du sökt boende...