Senaste innehållet av VM79

  1. V

    Ansätten

    Men är ni i närheten så passa på att få en bit mat på Ansättens mat och logi!(Gamla pensionatet) Dom brukar ha öppet på helgerna!
  2. V

    Intuition Pro Tour - hur påverkar den flexet?

    Lite OT, apropå hårdare flex med ny liner så märkte jag inte att gåläget var i första åken när jag bytt till zipfit..
  3. V

    Fuskas det med snödjup?

    Ni har väl med sonden i ryggan? Bara att kolla ?:)
  4. V

    Prova värmande underställsshorts för iskall rumpa/lår?

    Själv har jag RAB's dunshorts vid kallare väder och dom är jag mycket nöjd med, men dom kostar ju en bra slant.. Dom som Emmis tipsar om ovan verkar ju verkligen prisvärda!
  5. V

    Startkit vallning

    Pansarfilen används för att grovt jämna till den smälta p-tex- ytan..
  6. V

    Startkit vallning

    Jag var iväg till lokala xxl'n och investerade i järnet ovan. Helt klart mycket prisvärt och tjock sula..
  7. V

    Rostig stålkant på bara nån timme?

    Lite försiktigt med scotch brite räcker.. Och att ha vallat förebygger något lite..
  8. V

    Stängda liftar pga av kyla?

    Romme körde igång i morse 08.59. Då var det -28°
  9. V

    Är det nåt folk i fjällen?

    Nästan tomt i ramis idag, brukar vara mer vecka 8, ännu färre på lunchen på restaurang grytan.. Där brukar man få slåss om borden, idag var det många lediga bord runt 12.. Sämre tider vad det verkar!
  10. V

    Glappande Griffon

    Hade man vetat det så skulle vi dömt ut dom som livsfarliga på en gång.. ;)
  11. V

    Glappande Griffon

    Bra inlägg, det mesta finns ju även med i RWD's filmklipp. Papper kan ju vara lite olika så jag kör med bladmått 0.40mm:):) /Ville
  12. V

    Glappande Griffon

    Gamla griffon har justeringen i bakkant, 5mm insex..
  13. V

    Glappande Griffon

    Du kan även prova att justera höjden på "glidplattan". Det görs med en insexskruv i bakre änden av tåbindningen. Skruva åt vänster så höjs plattan..
Tillbaka
Topp