Hur är skidorna att åka på?
Jag prövade dem i Sälen i mitten av december 2019 och recenserade dem då så här:
"Har fått äran att förra helgen provköra ett par lokalproducerade handgjorda
#mooseskis från
Wermlands Skidfabrik i
#Kil! Riktigt fina skidor, välbalanserade, fartstabila men ändå kvicka och snärtiga! Mycket bra kantgrepp och pålitliga i hård carving. Påminner mycket om Völkl Kendo (vilka även tillverkaren Hampus medger är en av förebilderna).
Ser fram emot detta lilla företags fortsatta utveckling av skidor!
Dessa var Moose 88, som enligt ansvarig Hampus Soome Mårtensson är en allmountainskida med en midja på 88mm som bygger på en träkärna av poppel/bok, triaxialt glasfiber, förstärkt med extra glasfiber under foten samt kolfiber.
Måtten 132-88-114. 17,2m i radie."
En läcker detalj är att designen är "rå", man ser precis hur materialet använts, var kolfibern ligger och var trämaterialet tar vid, som skapar den unika fördelningen mellan stabilitet, flex, dämpning, rebounce, styvhet och lätthet.
Och nu har Wermlands skidfabrik i Kil alltså kommit ut med en ny friåknings/lössnöskida med det passande namnet "Wild Moose". Bredare, mer rocker mm. Ska bli spännande pröva även dessa när förhållandena med mer nysnö utanför pist blir aktuella!
/TelisHero73