Avalung - livräddare under lavinen?

Avalung - livräddare under lavinen?
Många dör inte av kvävning i laviner precis som snubben i åre nyss....

Jag förstår inte heller hur man skall kunna öppna jackan sätta munstycket i munnen när man hamnar i lavinen lixom...verkar idiotiskt.
 
Avalung - livräddare under lavinen?
Ivan, om du hade varit lite seriös så hade du läst om produkten... Meningen är att man skall sätta in munstycken innan man åker i ett utsatt område. Och så har man den som teddo säger väldigt nära munnen..

Jag tycker att det verkar vara en riktigt smart liten sak, inte så väldans dyr, som ABS-ryggorna, och smidig och enkel att ta med. Men man behöver ju fortfarande grävas upp...
 
Avalung - livräddare under lavinen?
Jag har fått tag i två, så jag var lite nyfiken på om någon testat.
Kommer garanterat sitta på mig på off-pistreporna.
Säljer den ena under köp & sälj.

 
Avalung - livräddare under lavinen?
I Flash-dravlet som Avalung har på sina websidor hävdar de att vanligaste dödsorsakerna är så här:

1. Trauma
2. Airway blockage by snow
3. Suffocation /asphyxiation
4. Too much pressure from the snowpack to allow respiratory movement
5. Hypothermia (nedkylning)

2-4 är enligt mitt sätt att se det ungefär samma, man dör för att hjärnan inte får nåt syre. Det hade varit intressantare att se hur stor procentandel de olika dödsorsakerna står för. På ett annat ställe på deras websidor (Limitations of Avalung) står det att trauma "or mechanical forces" står för 10% av dödsfallen i en lavin. Om nu trauma är nummer 1 på listan med 10 % och de andra är mindre, hur kan det då bli 100% totalt? Eller har de en gigantisk "other"-kategori som de inte berättar om? På ett annat ställe skriver de att "approximately 80% of all avalanche victims die due to suffocation or asphyxiation". Hur ska de ha det egentligen?

Intrycket jag fått efter att ha läst lite på http://pistehors.com/backcountry/wiki/Avalanches/Accident-Statistics är att trauma och hypothermia är de två vanligaste orsakerna.
 
Avalung - livräddare under lavinen?
Traumatiskt att bli kvävd antar jag.
Läskigaste siffran tycker jag ändå är att 50% av alla lavinoffer med lavinsändare som begravs dör.
 
Avalung - livräddare under lavinen?
Om ni nu har pengar över och redan sitter på transa, spade och sond, så spendera de på en ABS-rygga istället. Då får ni mycket mer överlevnadschans för pengarna.
 
Avalung - livräddare under lavinen?
Att skippa beacon-spade-sond är inget alternativ. Det finns alltid med och är livbältet. Att sedan en del folk har noll koll på hur man använder detta korrekt är tragiskt men sant. Lavinkurs ledd av en utbildad person är överlägset det bästa man kan gå för att lära sig, även om man lusläst instruktionsböcker/internetsidor/filmer.

Vad gäller Avalungen så ser jag inga alternativ att inte ha en. Jag talade med en fd.lavinbegravd i Chugach Mountains Alaska. Han sa: "Testa nästa gång du gör din rutinmässiga lavinträning att hålla andan under tiden du arbetar för att leta den nedgrävda sändaren. Den belastning du får av att pulsa fram i djupsnön kan jag jämföre med den panik och andnöd jag hade under snön."

I min värld ser jag inga som helst tveksamheter på att inte använda Avalung.

 
Avalung - livräddare under lavinen?
Näe, visst är det bra att folk tänker på sin säkerhet, men det finns så mycket mer att göra innan man bör införskaffa sig en lavinsnorkel.

Spade, sond och transa och som jag tidigare skrev ABS. Christer82, du måste väl ändå hålla med att det är bättre att inte alls bli begravd än att kunna andas under snön.

Med alla dom här prylarna på så ser man ut som US Navy SEALs och vad hjälper det om man ändå inte anpassar sin åkning efter lavinfaran. Så att satsa på en lavinkurs istället. Där också mycket mer väl investerade pengar än en avalung.

Jag tror inte att svenska skidåkares problem i dagsläget sitter i utrustningen utan i beteendet. Tillsätter man mer säkerhetsutrustning utan att göra något åt attityden så får vi bara effekten av "stupid line", d.v.s att man tar större risker när man hänger på sig mer skydd.

 
Avalung - livräddare under lavinen?
"Meningen är att man skall sätta in munstycken innan man åker i ett utsatt område."

Jo, jag blir lite mörkrädd när jag läser något sådant ... om man känner att man för säkerhetsskull ska bita ihop kring munstycket, ska man vända och ta en säkrare linje!

Jag är benägen att hålla med centralbyråkraten, säkerhetsutrustningen kan/får aldrig ersätta kunskap/övning. Men iofs. har man kunskapen och vet vilka risker man utsätter sig för är ju extra säkerhetsutrustning inte i vägen. Personligen skulle jag dock välja en ABS-rygga före Avalung, men man kan ju naturligtvis ha båda ...

Tar du på dig ryggskydd och hjälm i bilen? Varför inte? Risken att förolyckas är sannolikt enormt mycket större i trafiken än på berget.

That´s all folks! / MM
 
Avalung - livräddare under lavinen?
Jag håller med centralbyr.
En ABS-rygga är helt klart att föredra framför Avalung. Nackdelen med avalung är att, även om du åker med munstycket i munnen, så är risken stor att det åker ur när du tumlar runt i en lavin. Du klarar helt enkelt inte av att bita tillräckligt hårt i muntycket. Har gått på lavinkurser både i Sv och i Schweiz där man rek. ABS-ryggan framför avalungen.
 
Avalung - livräddare under lavinen?
På ABSsystems.com finns följande dokument, som är en undersökning från 2002.
http://www.abssystem.com/abs-Dateien/main-Dateien/downloads/brugger_falk_report_2002 _ e.pdf

Avalungen är där inte testad tillräckligtför att kunna ge signifikant resultat. Transceivern beskrivs som att den ger en bra förkortning av tiden som man är begravd under snön, men inte tillräckligt stor. I snitt är tydligen människor utan transceiver begravda 120 min och med trans c:a 35 min. Efter 35 min är chansen att överleva (förutsatt att man inte redan slagit ihjäl sig...) c:a 35 %.

Dock säger de att den digitala transceivern troligen kan ge förkortning av tiden, eftersom den på ett effektivare sätt pekar ut offret.

ABS:erna är självklart vinnarna i undersökningen (därav att den finns att hitta på ABSsystems hemsida...:-).

/M
 
Avalung - livräddare under lavinen?
Greggan!
Vilken kanongrej!
Funderar starkt på att köpa en sådan!
Ingen som vet om man måste beställa direkt från dem? Eller ifall det finns några andra återförsäljare?
 
Avalung - livräddare under lavinen?
Tycker också manicken var cool. Skulle vilja ha den man inte behövde väst till, den med bara en axelrem och rem för magen osv. Den såg smidigare ut, också är den säkert lätt att ta på och av när man ska köra på farliga områden!

ABS system kostar ju flera tusen kronor, och tänk om man råkar lösa ut den i ägget :P
Kan hända att ABS system är bättre, men en sådan har då inte jag råd med ialafall!
 
Avalung - livräddare under lavinen?
Alla säkerhetshöjande gadgets är naturligtvis bra.
Men dom får naturligtvis inte minska den enskildes respekt för farorna. Det är ju litet skrämmande att det skrivs här "att använda när man är i lavinfarligt område"
Det borde ju inte vara så man tänker.

Huruvida någon överlevt en lavin under denna vinters stora antal olyckor med hjälp av en Avalung har jag inte koll på.
Men i minst 2 olyckor där gruppledaren (bergsguide) varit inblandad i olyckor med dödlig utgång har guiden klarat sej med en ABS rygga. PGA att dom flutit ovanpå och haft turen att inte slå emot något hårt.
I en lavin är ju snön inte mjuk och go. Snön omvandlas blixtsnabbt i raset till konsistensen av halvbrunnen betong. Grejen är ju att är man i skiten är chanserna mycket små att överleva.
Den som flyter ovanpå har mycket större chans.

Att hålla kvar ett munstycke i munnen under ett ras som kan beskrivas som, citat från en som klarat sej, är som att ligga i en torktumlare tillsammans med sten är nog inte särskilt troligt.

Alla laviner är ju naturligtvis olika. Men ta en värdelös plastspade, som dom flesta har, och försök att gräva i en gammal lavin så blir det klart som korvspad att ligger man därunder är utsikterna inte stora att överleva.

Jag och mina kompisar var för några år sedan med och grävde i en lavin där 5 personer dragits med. Första offret lokaliserades efter endast några minuter, redan efter så kort tid var snön näst intill ogrävbar med våra skräpspadar. Eftersom offret låg endast en halvmeter under fick vi upp personen blixtsnabbt. Tyvärr utom räddning.
Av dom övriga i raset som låg inom ett stort område klarade sej 1 men med ganska svåra inre skador. Och det för att hon låg ytligt bland buskar som hade stannat henne. Och hon fick luft , fast satt helt fast med huvudet nedåt och kunde inte ta sej loss själv. Detta har hon berättat själv i efterhand, hon grövdes loss av andra personer.

Ingen av dessa offer hade klarat sej med en Avalung. Ingen hade snö i munnen, alla var ihjälslagna. Alla hade dött av yttre våld. Lavinen gick delvis bland träd.

För några år sedan var beep spade sond inte särskilt förekommande, Idag sitter det på dom allra flesta som åker utanför. Offpiståkare utan anses korkade.

Jag är helt övertygad om att det inom några få år sitter en ABS rygga på ganska många. Det finns redan bergsguider i Alperna som tillhandahåller eller förmedlar hyra till sina kunder och det kommer att leda till en spridning.
Klart kostar det pengar. Men många lägger ner tusentals kr bara för att ha "rätt " utrustning i övrigt.

Men innan ni inversterar se över den utrustning ni har, provgräv er spade och sonda i ett hårt parti. Dom billiga sonderna med ett tvivelaktigt snöre i har pajat. Vajer skall det vara. En plåtspade är mycket bättre i hård snö.

Jag har ingen egen ABS. Ännu.....
 
Avalung - livräddare under lavinen?
Jag såg en dokumentär om just det här med avalung på tv: Där grävde de ner en person utan avalung med utrustning för att kolla puls o.s.v.

Han klarade sig ca 3 minuter innan puls o.s.v. började få för låga värden.

Därefter fick han en avalung.

Då kunde han klara sig i 20 minuter innan de tyckte att de inte orkade vänta längre (d.v.s. hans värden var fortfarande riktigt bra).

Men visst är det klart att abs-system är bättre.
 
Tillbaka
Topp