Handledsskydd

Airstyle

Ny medlem
Handledsskydd
Hej freeriders!
Bröt handleden på sportlovet och ska ta av gipset lagom till påsken. Tänkte då införskaffa mig ett par handledsskydd. Vilka är bäst? Ska de gå upp långt på armen eller inte? Bryter man armen istället för handleden då man har handledsskydd?

MVH
/Andreas
 
Handledsskydd
Min käre fader är specialist på just handledskader (han har doktorerat i det) och han avråder starkt till att köpa handledsskydd.
Om man har handleds skydd och utsätter handen för den sorts krafter som gör att man kan bryta den så bryter man armen i stället och detta är sjukt mycke svårare att fixa och få det att läka!!!!
Mitt råd e att du INTE ska köpa handledskydd. Det gör det bara ännu värre!!!!!!
 
Handledsskydd
Men om man har brutit handleden, är den inte kraftigt försvagad när man just tagit av gipset så att man lätt bryter den igen? Eller är det tvärtom? Jag kommer att åka skidor ca 4 veckor efter benbrottet. Ska jag ändå strunta i handledsskydd? Vore väldigt tacksam om din käre fader hade svar på dessa frågor också.
 
Handledsskydd
En doktorsavhandling skämtar man ju inte bort (vore kul att läsa den förresten, var finns den publicerad?) men som "vanlig" doktor på golvet har jag sett väldigt många brädåkare med bruten handled. INGEN av dem hade handledsskydd... Sedan har jag träffat ett par som hade skydd och kom in för att de hade ont i handleden efter fall men där det inte visade sig vara någon skelettskada. Aldrig har jag sett något av dessa omtalade fall där handledsskyddet gett en svårare fraktur. Rent empiriska iakttagelser från min sida förstås, och slumpen gör väl sitt. Själv kör jag i alla fall MED handledsskydd. Och om jag nyligen hade haft en fraktur hade jag nog varit ännu mer benägen att göra det.
 
Handledsskydd
Nja, men det där är ju en överdriven förenkling. Det handlar inte bara om hur kraftigt våldet är utan hur stor yta det appliceras på och hur lång tid det tar. Vad jag försöker säga är alltså att om ett skydd kan se till att stöten fördelas över en större yta och att det tar några millisekunder extra så kan det göra susen (det är ju så en hjälm funkar).
 
Handledsskydd
jag provade att raila för första gången idag och min ena handled är helt söndermosad. inte bruten. men ont som helsefyr hade jag i den hela dagen. sådant hjälper ju handledsskydd till med också.
 
Tillbaka
Topp