Kanada i januari

Kickans

Ny medlem
Kanada i januari
Hej!
Jag ska jobba som skidlärare nästa vinter men skulle vilja hinna med en tripp över till Kanada när vi har lågsäsong efter nyår.
Undrar hur det är med snön i januari, om det snöar mycket då så att det finns gott om puder eller dumpar allt i februari?
Ni som varit där får gärna svara så att jag blir lite klokare på detta.
 
Kanada i januari
Går inte svara på. Det är ju trots allt vädret vi pratar om. Men du kan ju säkert hitta statistik på skidorters hemsidor. Men åk bara och hoppas på et bästa! Denna februari hade vi dåligt med snö i Kicking horse. Bättre i både januari och mars.
 
Senast ändrad:
Kanada i januari
Snön är nog inget problem men var beredd på riktigt kallt. Åkte Ski around the Rockies med Langley i januari för ett antal år sedan. Det var minus 18 grader den varmaste dagen och minus 27 den kallaste. Fantastisk snö dock!
 
Tillbaka
Topp