Salomon BBR?

Trulle95

Medlem
Salomon BBR?
Tja!
Jag hade tänkt att äntligen investera i ett par egna skidor och jag är intresserad av ett par som jag kan ta mig fram på över hela berget och utvecklas med. Testade ett par BBR 8,9 förra julen och tyckte att de var dom roligaste skidor jag någonsin åkt på. Min åkning är väl framför allt i/precis bredvid pist men jag vill kunna lära mig att ta mig mer och mer off-pist. Jag är en ganska duktig åkare och har inga direkta problem med att ta mig runt överallt i skidsystemen. jag är 17år, 186cm lång och väger ca 75kg. Därför undrar jag om ni tror att den nya BBR 10.0 skulle vara passande? Och i så fall vilken längd? Jag har blivit riktigt sugen på att köpa ett par Salomon Guardian 16 till för att kunna utnyttja skidorna ännu mer. Eller är det onödigt med ett par hike-bindningar till ett par BBR?

/Eric
Om ni tycker att jag ska posta detta på någon annan tråd så får ni gärna föreslå en.
 
Salomon BBR?
Huruvida det är onödigt med guardian eller inte avgörs juh på ett enkelt sätt. Kommer du gå ngt eller inte? Om det enbart gäller kortare hike som du går med pjäxorna eller om du inte går alls är det onödigt, men om du tänker att du ska börja försöka tura lite och se vad den närliggande offpisten har att erbjuda så är det väl bara att köpa. Glöm inte övrig utrustning (spade,sändare,sond) och den utbildning som utrustningen bör kompletteras med.

Gällande skidan så har de juh lite olika karaktär även om de båda ingår i bbrfamiljen. 10.0 är mer traditionell (jag vet det är fortfarande en bbr) tack vare måtten och kommer vilja svänga ngt längre än lillebror. Den kommer även vara ngt stadigare i högre farter. 8.9 blir i gengäld rappare.

Den stora frågan är väl var du åker mest?
Sverige och mest pist:sannolikt 8.9 i längsta längd
Sverige och alperna, mest pist men letar efter djupare snö:10.0 i 184
Alperna och mer och mer offpist: 10.0 i 191.

Du är ändå rätt lång och lär väl inte bli lättare?
 
Tillbaka
Topp