Snowboard instruktör....

Scruffster

Ny medlem
Snowboard instruktör....
Hej

undrar bara om det är någon som har gått STS´s instruktörs utbildning.... Om du har gjort det skriv gärna hur det var och om det var värt det. Är en bra åkare ingen super bra men helt ok, hur bra måste man vara för att ha en möjlig chans till arbete. Älskar att åka snowboard och jobbar gärna med det.... men är jag tillräckligt bra det är frågan .....

Vi hörs..... med kärlek Johannes
 
Snowboard instruktör....
Hej

Antar att du menar SPS dvs sveriges professionella skidskolor.

Än så länge använder SPS, Friluftsfrämjandet och Skidförbundet samma kursplaner.

Till nästa år ska de nya kursplanerna som respektive organisation har tagit fram som ett av målen mot snowboardlärarexamen som faktist börjar ges våren 2005.

Än så länge ser Friluftsfrämjandets och SPS kurser ut i stort sett likadant men med skillnaden att Främjandets kurser är hälften så dyr.

Vill du ha riktig åkning och slippa sälen så ska du gå kurser med Friluftsfrämjandet Västerbotten i Tärnaby/Hemavan. Kolla in www.friluftsframjandet.ac.se

cheers
//Andreas
 
Snowboard instruktör....
yes andreas - riktigt! gick friluftsfrämj.snowboard grund i hemavan 2000 (eller nåt), grymt bra! har jobbat i
canada och schweiz på den utbildningen...fett! vissa lokalavdelningar ger dessutom bidrag för att går kurserna
- kolla upp!

hör av dig om du undrar över något!

Erik / Dalarna

ps. du är säkert tillräckligt bra! så länge du har kontroll på det du gör är det lugnt!
 
Snowboard instruktör....
Du bör ju kunna klara av att köra skärande svängar och sen blir det mycket fakie åkningn. Kan du det så är det inga problem.

 
Snowboard instruktör....
Man behöver inte vara någon mästare på bräda för att gå någon av kurserna, man behöver inte ens kunna åka fakie eller ha en fulländad skärande sväng. Detta är något vi tränar på och lär oss själva att bli bättre på under kurserna.


som medErik skriver, bara du har koll på det du gör och inte hasar omkring som ett löv i backen så fixar du en kurs galant. Du kommer ut som en mycket bättre åkare och "verktyg" att hjälpa andra!
 

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp