[Artikel] Vail Resorts köper Australiens största skidanläggning

Redaktionen

Aktiv medlem
[Artikel] Vail Resorts köper Australiens största skidanläggning
skarmavbild-2015-03-31-kl.-11.25.01-1-750x380.jpg


Vail Resorts slår inte av på investeringstakten. Mindre än ett år efter att de köpt Park City Mountain Resorts slår det till igen. Denna gång på Australiens största skidanläggning.

Läs hela artikeln:
 
[Artikel] Vail Resorts köper Australiens största skidanläggning
Någon som har varit här? kan det vara värt att dra en säsong eller ska man kolla på nått annat?
 
[Artikel] Vail Resorts köper Australiens största skidanläggning

@Yoggi123
Var i Australien för typ tre år sedan och åkte tre dagar i Thredbo, liknande system i samma del av Austrailen (vid Australiens högsta berg om jag minns rätt, något outtalbart namn). Lutningen påminde om svenska fjällen, snön likaså fast typ värre, korning och blåsig - dock helcoolt att åka skidor runt eukalyptusträd (tror jag det var), samt se wallabys hoppa runt på snö neranför berget.
Kort sagt, med en säsong i alperna(Valdi) bakom mig sen dess så skulle jag aldrig någonsin säsonga i Australien om jag fick välja, snön och terrängen är rätt så meh. (Nya Zeeland ska vara lite bättre vad jag hört, men osäker på hur pass mkt) Däremot är landet i sig skithäftigt och absolut värt att besöka, men ifall huvudsyftet är skidåkning så känns det rätt så olönt
 
Tillbaka
Topp