Bens bus

axeutb

Medlem
Bens bus
Hej! Ska om en dryg månad till Val Thorens och har kollat på lite olika transfers från Genève. Då vi bara är två stycken är taxi väl dyrt men hittade något som hette Bensbus. Är det någon som har erfarenhet av detta bolag och kan ge lite info samt hur pålitliga de är osv. Har ni andra tips uppskattas det också!

Tack på förhand!
 
Bens bus
Ja de funkar bra, UCPA kör Bens bus till flera av deras destinationer. Rätt mycket väntan dock på flygplatsen på vägen dit eftersom de väntar in flera flyg och många resenärer så man kommer fram sent, speciellt till Val Thorens då det ligger högst upp och är "sista stoppet". Ibland får man byta buss/van i Moutiers beroende på vilken destination man ska till. Så köp mat på flygplatsen innan du åker. Mostsvarande på vägen hem, beroende på flyg så får man ofta häcka i flera timmar (3-4h) på flygplatsen innan avgång.
 
Bens bus
Alpybus kostar några kronor mer men kör vanligen fasta avgångstider.
Vill man äta ngt så handla på Mitros längst bort i järnvägsstationen. Dyrt men ändå halva priset mot allt på flygplatsen.
 
Tillbaka
Topp