Åkning i kittelfjäll

Boardrider_91

Ny medlem
Åkning i kittelfjäll
Ska då åka till kiittelfjäll v.8
Undrar om det är någon som har tips på bra åkning där. Om man inte har råd med heliski.
Finns det några bra åk som man bara måste åka?
Är det bra åkning eller dålig åkning?
 
Åkning i kittelfjäll
Också riktigt sugen på en tur dit någon gång...

Ett helilyft kostar väl bara 500 spänn där, så borde ju inte vara omöjligt att skrapa fram ett?
Hur är det med andra aktiviteter för inte fullt så skidintresserade personer (hundspann/bad/spa osv)? Hur lång tid innan man tröttnar helt på systemet i "normalt" före?
 
Senast ändrad:
Åkning i kittelfjäll
gillar man puckel så tröttnar man aldrig på systemet. om inte så kan man tröttna på en dag om det inte snöar. jag tycker terängen och ravinerna är kanonrolig i de flesta fören, även om det kan suga rejält i lårmusklerna när man studsar runt bland knölarna på telisskidor.
om man kan tänka sig att knata på stighudar eller snöskor så finns det fina grejer. Sadeln är en, Borkafjället en annan.
 
Åkning i kittelfjäll
Vill man göra nåt annat än att åka skidor så finns det ju skoterturer både från hotellet och Kittelparken. Från parken kan du även ge dig ut på westernridning. Det rekomenderas starkt!
 
Åkning i kittelfjäll
Tjenare!

Är det bra med snö så kan åkningen vara helt fenomenal!
Håller man sig ut åt kanterna mot Konsumravinen och lite bortåt kan de finnas en hel del orört, samma sak med BE's Löpa.

Gillar man pucklar har man kul överallt.

Dock så är ju helilyft, som Blide sa, väldigt billigt. Världens billigaste.

Ha så kul!
//A.O
 
Senast ändrad:
Åkning i kittelfjäll
Verkar som det finns mycket rolig åka i kittel :D
Men finns det någon park?
eller är det mera att hitta sina egna dropp och hopp ute i offpisten?
 
Åkning i kittelfjäll
Det brukar finnas några rails som är lite halvtaskiga, men dom funkar.
Dom brukar ha något hopp bara o det är aldrig speciellt bra heller.
Parken är helt enkelt inte Kittels starka sida ;)

Det blir nog till o leta/bygga egna hopp, och droppa lite istället. Kan ibland finnas några hopp kvar lite här o där efter besök av t.ex. Swedish Posse ;)

Hade!
//A.O
 
Senast ändrad:
Åkning i kittelfjäll
Om du hänger på låset när liften öppnar så kan du bara ta skidorna på axeln och knata resterande bit upp på Sadeln. Grym åkning ner, satsa mot Konsumrännan.
 
Åkning i kittelfjäll
2009 vecka 8 åker antagligen jag till Kittelfjäll:) någon annan som också ska dit?
mer än TS då vill säga :P
MvH Skold040
 
Senast ändrad:
Tillbaka
Topp