axelskada

Status
Ej öppen för ytterligare svar.

EricG

Medlem
axelskada
tjena

För snart två år sen så ådrog jag mig en axelskada när jag åkte skidor. Det hela hände i Åres isiga pister. Jag fick felskär i hög fart och föll rätt på axeln. Jag magnetröntgade axeln och doktorn kom fram till att jag hade fått ngt som kallas inklämningssyndrog i axelleden. (Impignement på engelska).
Doktorns förslag var att jag skulle försöka träna upp axeln. Det har jag nu gjort. Visst, det har blivit mkt bättre. men inte så pass bra att jag kan belasta axeln maximalt. En möjlighet när sjukgymnastik inte ger fullgott resultat är att operera. Min fråga till er är: har ngn erfarenhet av samma skada som jag fått? Har ngn opererat axeln för samma skada? Jag är orolig för att det ev kan bli sämre vid operation. Doktorn har nämligen sagt att det itne går att garantera att det blir bra vid operation. Han nämnde ngt procenttal som blir sämre, vilket jag inte kommer ihåg.
 
axelskada
Har varit med om samma skada. Första gången jag skadade axeln var 96 under en idrottslextion. Har provat att träna hos sjukgymmnast men hjälpte inte speciellt mycket. Har även oppererat den tre gånger senast för ett år sen. har tagit jävligt mycket rörlighet typ 10%.
 
axelskada
men har du blivit bättre eller sämre när du oppererat? kan du belasta axeln maximalt utan smärta?
 
Status
Ej öppen för ytterligare svar.
Tillbaka
Topp