Bestiga Killimanjaro i september.

Holmen

Ny medlem
Bestiga Killimanjaro i september.
Tjena pojkar och flickor jag undrar om det finns några här som är intresserade av att bestiga Kilimanjaro i september. Jag och tre kompisar är sugna att sticka iväg med Pathfinder (http://www.pathfindertravels.nu/) men det verkar vara dåligt med folk som är intresserade så jag försöker ragga lite här. Det är bara att gå in och anmäla sig, de har all information om resan på sin hemsida, vi är sugna på ett tillägg med en längre safari på 2,5 dagar.

/Honken
 
Bestiga Killimanjaro i september.
Skulle starkt rekomendera ett par extra dagars Safari.
Jag var i Kenya i december 04 och det en av dom bästa resorna i mitt liv (jag är berest) :P
Safari är ngt av det bästa du kan uppleva, man får se mkt mkt häftiga djur. Vi var i Lake Nakoru i norra Kenya och i Masai Mara i söder (Masai Mara ligger även i Tanzania).
När vi var i Masai Mara bodde vi på ett hotell som heter Fig Tree Camp som är ett litet "hotell" mitt ute i bushen, man bor i små tält, det är verkligen en härlig upplevelse. Vakterna kommer och väcker en kl. 05:00 på morgonen för Safari :P

Hotellet vi bodde på: http://www.africanmeccasafaris.com/kenya/safaris/lodges/figtreecamp.asp
 

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp