byta fjädrar??

Luuuthman

Ny medlem
byta fjädrar??
aloba!

jag har ett par salomon c710 bindningar, vilka fungerar bra förutom att dom har en tendens att utlösa lite väl enkelt, har dragit dom i botten men problemet kvarstår. går de att byta ut fjädrarna, isof, var skaffar man sådana?

tack för hjälpen..
 
byta fjädrar??
Om man kan byta fjädrar vet jag faktiskt inte. Det enda jag vet är att om fjäderna hoppar ur själva bakdelen på bindningen så är det bara att köpa nya.. Går det att byta ändå så är det nog inte jättelätt att få tag i dem. Hör med någon utav skidverkstäderna i Sälen eller Åre, de är riktigt duktiga!
Ett annat tips... Köp inte Salomon bindningar med Quadrax(C) -system. Köp istället S-serien, den löser inte uppåt/bakåt vid bakvikt..
Men kom ihåg en sak... står du bara rätt på laggen så funkar det att ha bindningarna på 0... ;)
Ha det!
// Danne
 
byta fjädrar??
Med salomon Cxxx kvittar det vad du har för fjädrar... Dom tjuvsläpper i alla fall. Köp Sxxx.

Trist men sant. Avprovat och klart. Av många.

 
byta fjädrar??
jo, jag borde ha tänkt på det innan. de är nämligen bakåt de släpper. om man får lite för mycket bakvikt vid landningen så släpper bindningen alldeles för lätt. har ett par andra salomon bindningar, funderar på om de går o byta mellan dom, om de går över huvudtaget.
annars blir de till o såga till ett stålrör o trycka in istället....
för de är ju aldrig bra med för tidig utlösning...lr hur...
 
byta fjädrar??
Innan du byter ut bindningarna bör du fundera på om du har rätt förspänning på bindningarna. Annars köp ett par Salomon courier,(De löser aldrig ut)
 
Tillbaka
Topp