Dags för ny bräda, passa på?

  • Trådstartare Trådstartare c-cino
  • Start datum Start datum
C

c-cino

Guest
Dags för ny bräda, passa på?
Tja!

Väldigt passande har jag nu lyckats köra sönder min fem år gamla bräda, och borde då vara dags för en ny.
Är det någonting man borde passa på och göra nu, eller borde man vänta ännu längre framåt våren eller ska man köpa till hösten/början av vintern nästa år?

Jag är ca 180 lång, väger runt 68 kg, skostorlek ca 43. Älskar att åka i skogen/off-pist mellan pister osv. Knatar inte för att åka, och ser alltid till att köra liftburet så jag kan komma ned vid en lift.
Kör även en del hopp, lite mindre o gör 3or och sådant i samt leker på boxar/rails ibland.
Letar alltså efter en freestyle/freeride bräda om jag har förstått det hela rätt, något som kan användas på hela berget.

Har bla kollat på en Forum Conflict 155
http://www.blue-tomato.com/sv/Frees...0396973&department=off&refsource=productguide

Kanske även en Forum Youngblood 156 eller en Lib Tech Phoenix Jamie "någonting"...
Vad tror ni?

Skulle även vilja veta lite mer om bindningar som skulle passa för mig?

edit: tycker själv jag är en bra åkare, har åkt väldigt länge men är inte någon direkt fena i parken.
men åka kan jag, skulle väl lägga mig på avancerad-expert bräda hellre än en nybörjare-avancerad på blue-tomato.
 
Senast ändrad:
Dags för ny bräda, passa på?
Liben tror jag på, eventuellt en Arbor Westmark eller Element RX. Libtech har egentligen flera brädor som borde passa bra utifrån beskrivningen. Andra förslag, Never summer Proto eller Smokin snowboards Superpark Clash Rocker. Jag vet att vissa av de där förslagen är mer utpräglade parkbrädor men rocker-konstruktion gör ändå att de borde funka fint åka en del offpist inom systemet, har en Arbor Draft som är bland det jibbigaste du kan hitta och har ändå kul på den utanför pisten så länge det inte är hårdpackat. Libtechen och Element kommer nog vara de hårdaste brädorna av de där förslagen med superparken som trea.

Bindning, hmmm, skulle gärna säga Flux DMCC Light men det är liksom ganska high end, ett par Flux DS30 kanske? Union Force brukar gå att få tag på till bra pris på rea och är en bra allroundbindning, Unions mjukare alternativ är Contact.
 
Dags för ny bräda, passa på?
Kollade upp brädorna du tipsade om, men hittar inte någon sida som har dem.
Är det nu jag borde köpa om jag ska? Eller är det bättre att vänta tills nästa säsong börjar eller till sommaren eller hur ser det ut?

Bindningarna kunde jag inte hitta varken på sport-conrad, blue tomato eller de lokala sportaffärerna typ stadium.
 

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp