Forma shift pro 100 själv

Forma shift pro 100 själv
Utgår från att Shift har HD-shell likt mina S/Pro (för den äldre versionen av custom shell , t ex X-Pro, gäller annan temp och tider)
Jag har bara "bakat" ytterskon eftersom jag har formsprutade liners.
Ytterskon värms i ugnen i 80-100 grader C i 2 min, ta ut både innersko och sula innan. Stå sedan i 3 min i pjäxan med isatt sula och innersko med lätt beröring på plösen och böjda knän. Kyl sedan pjäxan i 5 min, stående i pjäxan, för att den nya formen ska bli stabil. Har du tryckpunkter som du känner av, bygg på innerskon på utsatta ställen innan du sätter i den i den värmda ytterskon, jag brukar använda wellpapp i ett eller flera lager. som jag fäster med Leukosilk tejp. Använd handskar så du slipper bränna dig.
Har format många skal både till mig själv och till familjen med lyckat resultat varje gång, men är du osäker så vänd dig till en butik med erfarenhet av bootfitting.
Hade kontakt med Salomon och fick svar att ytterskon formas om flera ggr.
 
Tillbaka
Topp