knävecksproblem

jojje2k

Ny medlem
knävecksproblem
Hejsan har haft smärta i knävecket en längre tid, nästan två månader, och undrar om någon har har känt nått liknande. Dagen efter en squash match hade jag skit ont i knät, kunde varken böjja det eller gå i trappor. Knät var inte svullet så jag tänkte att jag bara överansträngt det lite. Nu två månader senare, har vilat och käkat voltaren, har jag jävligt ont i knävecket. Kan inte göra någon rörelse där jag spänner baksidan av benet för då hugger det liksom till i knävecket... någon som har en susning om vad det kan vara eller vad jag ska göra ? mvh Johan
 
knävecksproblem
hej johan,
du borde nog gå till en läkare eller en sjukgymnast för att undersöka saken, stretching, promenader och jogga är nog inte så dumt.
 
knävecksproblem
Om du i samband med smärtan känt att knät låser sig en aning är en möjlighet minisken. Mitt tips är att gå för en första diagnos till en privat knäspecialist. Det kostar 600kr ungefär men då får du tid ganska omgående. Tiden som innebär väntan i offentliga sjukvården tar man hellre inför en behandling/operation osv än första besöket. Man sparar mycket tid på lite pengar. Privatläkare remisserar tillbaka till offentliga vården direkt om du vill.
 
knävecksproblem
låter som du har överansträngt squat muskeln eller va fan den heter som sitter på undersidan och kanske överlår muskeln med! då det går alla möjliga leder och skit däromkring! läs mer om löparknä på doktor.nu eller liknande så kanske du hittar ett bra svar!

//danne
 
Tillbaka
Topp