Köpa skidor 2013 Vilka ska jag välja?

Rasmus89

Ny medlem
Köpa skidor 2013 Vilka ska jag välja?
Hej.

Jag har super svårt att välja vad det är för skidor jag ska köpa. + bindning.
Har kollat på lite olika modeller och även tagit fysiskt på dem i olika butiker bara för att få en bättre känsla på hur dem kan tänkas att fungera.

Nu är det ju så att jag är ingen SUPER EXPERT på att åka skidor men jag är helt ok. Det jag är ute efter är skidor som jag kan andvända 50/50 off/on pist. eller 40/60 off/on. Om ni förstår vad jag menar. :S

Hade tänkt köpa allt från Mr.conrad i Tyskland. Så utbudet är väll helt ok. Men dem jag har tittat på är

Nr 1: http://www.volkl.com/us/skis/freeskiing/all-mountain/kendo.html <--- Har en kännsla på att dessa kommer passa mig. Men har aldrig provat Völkl)
Nr 2:http://www.sport-conrad.com/page/product-detail/__/shop/prod/7101 <--- Är känt med Salamon sedan innan)
Nr 3:http://www.sport-conrad.com/page/product-detail/__/shop/prod/24873 <--- Ser coola ut :D)
Nr 4: http://www.salomon.com/us/product/rocker-108.html <--- Jag vill ha dessa men hittar dem inte hos conrad eller någon annan tysk sida. :0(


Bindningar vet jag mer eller mindre NADA om.
 
Köpa skidor 2013 Vilka ska jag välja?
Jag kör på dessa! Armada arv 185. Dom är lite bredare än vanliga pist skidor, men ändå inte fullt så breda som puder skidor. Passar super till allt. Jag kör park, pist och offpist/puder med dem och är helnöjd. Rekommenderar dom starkt.
Bindningarna jag har på skidorna är salomon sth 16. Det är ett par grymma bindningar som lätt håller för hård och kraftig åkning offpist.

Allt det här finns att köpa på www.blue-tomato.com med fri frakt rakt till din adress.

Lycka till!
 
Köpa skidor 2013 Vilka ska jag välja?
Angående R2 92 eller 108 så beror det på hur mkt mjuk snö du kommer åka och inte nödvändigtvis bara hur mkt tid i/utanför pisten. 92 är bättre på hård snö (såklart) och 108 kommer att flyta bättre (lika självklart). Om det är hård snö utanför pisten så tycker jag att 92an ibland gör sig bättre än 108, men om du bara åker utanför när det är mjukt så passar 108 bättre.

108 finns f ö på ex länna sport till hyggligt pris
 
Tillbaka
Topp