Lavin i Åre (13 januari)

OlaMelin

Aktiv medlem
Lavin i Åre (13 januari)
Har gått en lavin i Åre Hummeln idag. Olart om någon är skadad. Någon som är på plats och vet mer? Det var en fyra på lavinskalan idag efter sprängningar på morgonen (enligt Åre på Facebook)

Saxat från Aftonbladet:
En lavin har rasat i Åre. Det är oklart om någon är skadad. Fjällräddningen har genomsökt området efter skidåkare.

– Jag vet inte mer än att man håller på och letar efter skidåkare som kan vara begravda i lavinen, säger Per Reuterdahl, 46, som är där och åker skidor.

Länskommunikationscentralen bekräftar informationen.
– Det har gått en lavin på Hummeln. Vi har fått återkoppling att det är en liten lavin och att fjällräddningen inte behövde polisiär medverkan, säger Ann-Christin Johnsen, informatör på LKC.

Uppgiften kom in till LKC vid klockan 14.25.


Lavin rasade i Åre
 
Lavin i Åre (13 januari)
Eller så var det inte alls i ett preparerat område, Hummelns sydsida (eller sydöstra sida i detta tillfälle) är det inte ovanligt att det släpper på och att åka där när det är en fyra på lavinriskskalan är väldigt korkat och själviskt iom. att du inte bara utsätter dig själv för fara utan även "vanliga" åkare
 
Senast ändrad:
Tillbaka
Topp