Line Sakana

ramjok

Medlem
Line Sakana
Lovat hjälpa en vän sälja ett par helt nya och inplastade Sakana 181 cm från -20/21.
Vad är ett skäligt pris för dem?

Mvh Kalle
 

Bilagor

  • IMG_8961.jpeg
    IMG_8961.jpeg
    738.9 KB · Besök: 113
  • IMG_8963.jpeg
    IMG_8963.jpeg
    445.8 KB · Besök: 110
Line Sakana
Jag kan tänka mig att 4000 kronor kanske är ett fair pris. Så här motiverar jag (men någon annan har säkert bättre metodik):
- Nya (23/24) går för 5400 på tysken, dra av 1000 kronor från det priset.
- Montering ligger på ca 500 kr om köparen inte är beredd att göra det själv.
- Runda till närmsta tusenlapp och man hamnar på 4000.
 
Line Sakana
Instämmer delvis med Skatt, men med reservation. Det är inte oskäligt att hoppas på 4000 men jag tror det kan bli svårt. Om någon bjuder 3000 så är det alls inget skambud. De flesta som köper nya skidor vill gärna ha senaste (eller nästan senaste) årsmodell. Och dessa skidors andrahandsvärde kommer att vara betydligt lägre än ett par 4 år nyare skidor. Så många är nog beredda att lägga på mer än den där 1000-lappen för att få årets modell (även om det bara handlar om grafik och andrahandsvärde).

Så gruppen potentiella köpare till det priset kan vara begränsad, särskilt för en skida som är så "speciell" men du kan ju ha tur och hitta precis rätt köpare (det räcker ju med en!) (y)
 
Tillbaka
Topp