Pistör utbildning

Grillo

Medlem
Pistör utbildning
Hej
Nån som vet hur man går tillväga om man vill utbilda sig till pistör, börjar man med att utbilda sig till skidlärare och går massa kurser efter det eller hur göra man?

Nån som jobbar som pistör som kan tala om vad som gäller.

Tacksam för alla svar..

Mvh GriLLo
 
Pistör utbildning
Rent krasst kan man säga att det är svårt att pistörjobb utan att först ha jobbat ett tag på skidanläggningen som liftskötare.

Börja med att sök jobb som liftbiträde eller liftskötare. Gör ett jäkligt bra jobb så att de förstår att du är lämplig att skickas till patrullutbildningen året där på.

För att få gå skidpatrull- (pistör) utbildningen så måste det nämligen vara en skidanläggning som skickar dig.

Se det som ett lite längre projekt att bli pistör.

Lycka till!
 
Pistör utbildning
Okey, så det finns inte nån högskole utbildning eller annat som motsvarar pistör?
HAr kollat lite på SLAOs hemsida men har svårt att hitta vad som krävs för att man ska kunna kalla sig pistör.
 
Pistör utbildning
För att du ska kunna kalla dig pistör och jobba som det måste du gå SLAOs Pistör utbildning och för att gå den måste du bli anmäld av en SLAO ansluten skidanläggning.
 
Pistör utbildning
Det finns en grupp som arbetar för att skapa en KY eller högskoleutbildning för blivande pistörer men det är ett långt arbete dit.

Så idags läget är det bara att gå den långa vägen via skidanläggningarna.

När du sedan är pistör krävs det att du går en repetionsutbildning vart tredje år.
 
Pistör utbildning
Ok, så man borde alltså börja genom att jobba i pisten, typ stå i liften osv.
Funderade annars att söka till Svenskaskidlärarlinjen men det kanske är att börja i fel ände...
 
Pistör utbildning
Visst finns det pistörer som kommer från skidskolan men majoriteten är liftfolk. Pistörjobbet innebär till stor del att man också ansvarar för liftarna (det här skiljer sig mellan olika anläggingar men visst liftjobb innebär det nog alltid).
 
Tillbaka
Topp