Prisskillnader

Prisskillnader
Skall till Chamonix i vinter och behöver nya skidor och nya skidkläder. Hur är priserna i Chamonix jämfört med Sverige? Var nere på Alpingaraget och snackade med en kille där som sa att det kanske var lite billigare men franska skidhandlare inte brydde sig om vad de sålde.
 
Prisskillnader
köp i chamonix. priserna skiljer inte mycket. deras kunskap är även grym. var bara intresserad och insatt själv så får du god service.
 
Prisskillnader
Bummade förra året i cham. Köp där. det kan skilja 2000 spänn mellan ett par salomon eller rossignol skidor jämfört med hemma. tranceivers är 500 spänn billigare. Dessutom har de mycket större sortiment i chamonix än i sverige. Köp ett par feta lagg t.ex ak rockets. De plöjer allt inkl. pucklar och puder.
 
Prisskillnader
Jag läste om en som hade köpt sina grejer här hemma och dessutom hade han fått rabatt och "kompispris". Men han blev ändå besviken när han kom ner till Chamonix för det var ändå billigare där nere! Så jag säger köp där nere!
 
Tillbaka
Topp