randonné

  • Trådstartare Trådstartare sebbes
  • Start datum Start datum
S

sebbes

Guest
randonné
detta underliga ord har fångat min uppmärksamhet..undrar vad det betyder, och vad man menar om man säger randonné-utrustning. vet att många kommer att göra narr av mig nu...men frågar man ingenting får man ingenting veta...eller hur?
/s
 
randonné
Randonné utr. brukar traditionellt sett betyda lätta skidor, för uppförsgång, bindningar med löstagbar häl, som dock går att fästa och därmed, med hjälplig säkerhet susa nerför med. Skorna liknar slalomskor, men har gummisula och är lättare och mjukare i skalet. Dessutom har de "gå-läge" och kan även användas vid glaciärvandringar och viss isklättring. För att gå uppför, fästs stighudar under skidorna, med bakåtvända hår, som glider framåt, men stoppar bakåt.
Numera kan man gott använda feta skidor, slalomskor och t ex Diamir Freeridebindning, som är en bindning som även skall duga till hyffsat hård piståkning.
Till detta kommer all extrautrustning som alla wannabes brukar skylta med på apres skin. Säkerhetsutrustning som rep, yxa, sond, spade, sele, karbiner o åttor, sändare, stegjärn o sånt är visserligen sunt att använda på berget, men behövs kanske inte om man åker lite "till höger om liften"
 
randonné
Utan att veta den ordagranna översättningen så är det i egentlig mening frågan om skidbestigning. Randonée-utrustning är mao allt som har med skidbestigning att gör tex. stighudar, Diamirbindningar med viss flytande gräns mot klätterutr. såsom stegjärn, yxor och annat som är speciellt anpassat för att passa skidturer med inslag av lättare klättring.

/ Hawk
 
Tillbaka
Topp