Säsong i Chamonix/Verbier/Tignes/Val D'isere

Säsong i Chamonix/Verbier/Tignes/Val D'isere
Tjena!

Jag är en kille på snart 19 bast som tagit studenten i år och funderar på att spendera en säsong i något av dem nämnda orterna ovan (Chamonix/Verbier/Tignes/Val D'isere) men är även öppen för andra ställen.
För mig och en polare är grundplanen att försöka hitta boende och deltidsjobb på kvällar och/eller att hitta några andra som man kan joina forces med här på forumet (-boende blir förmodligen enklare att hitta och inte lika dyrt).
Om det finns några med liknande idéer om den kommande säsongen skulle det vara gött att snacka ihop sig och kolla vad det finns för alternativ där ute! Hör av er här eller via pm.

side note- Har åkt skidor sen jag kunnat gå men har inte spenderat mer än 1-3 veckor per säsong i backarna. Åker på dem flesta terrängerna (pist, park offpist mm.) men har på senare tid fått upp ögonen för offpist.
/Oliver
 
Senast ändrad:
Tillbaka
Topp