Sitter i saalbach just nu och dricker öl på torget, så som är okej att göra när säsongen lider mot sitt slut och backarna mest liknar sorbetglass från GB.
Kan nästan garantera att frau eder hyr ut sitt ruckel till desperata säsongare även 09/10 (dvs. om inte någon myndighet bestämmer sig för att riva skiten)
För övrigt vet jag att det finns jobb på en restaurang i saalach, jobbade där i år och min chef bad mig kolla upp om det fanns två-tre säsongare som behövde jobb nästa år också, eftersom dom behöver lika många diskare/städare som kan tänka sig att jobba för en minimilön några gånger i veckan.
Med frau eders billiga boende klarar man sig dock bättre än bra på lönen.
Vad gäller uteliv och skidåkning så är väl båda medelmåttiga/bra. Skön åkning, men man blir trött på pisterna efter ett tag.
Om jag minns rätt sa min chef att säsongarna helst skall infinna sig någon gång strax före jul.
P.S Det krävs att man bor c.a 4 personer i lägenheten för att det skall löna sig (den är byggd för två).
Hör av er om ni vill veta något annat.
Px