Skidbrudar; hur får man det?

  • Trådstartare Trådstartare JCM
  • Start datum Start datum

JCM

Ny medlem
Skidbrudar; hur får man det?
Jag funderar på att göra en säsong i Chamonix nästa säsong och då ragga upp många snygga brudar. Det verkar ju vara ett bra ställe med många lättfotade, trevliga skid-donnor intresserade av korttidsromanser. Hur gör man för att ragga ALLA dessa tjejer?

Fakta om mig själv:
Snygg (enligt andra)
Mycket utrustning - inklusive sele, isbultar till taket, hjälm, 4:a klätterrep samt kramponger & lite extra leksaker.
Mycket film- och fotointresserad och innehavare av hjälmkamera, DV-video, digitalstillbildskamera etc.

De där med pengar lovar jag; det är inga problem! Men med snygga skidbrudar runt omkring sig mm når man själv en högre status bland de vänner man har som redan besitter denna förmån. Det är mer en statusgrej än något annat. Jag gillar att synas i sällskap med många snygga brudar från många olika trakter när jag visar mig i baren och backen. Men det är min verklighet.
 
Skidbrudar; hur får man det?
du ska bara se sa sliten ut som mojligt, da far du alla brudar. jag vet, for jag ar namligen i Cham nu. sa det sa!
 
Skidbrudar; hur får man det?
Ett trestegs förslag.

1. Du bör nog försöka gå direkt på själva källan. I Chams fall då Annor och Marior från Sundbyberg eller Lidingö alt. Öst-blocket. Källan för donnor från öst-blocket torde iofs ligga i Chamo-x, nu vet jag inte exakt var i Cham men Casinot ligger ju mitt i stan så bordellen kan ju inte vara långt därifrån.

2. Agenturen, vem har din vara du vill ha? Vad kan du ge i gengäld? Kolla med Private osv, berätta för dem vad du kan ge tillbaka i form av bilder och filmer.

3. Engagemang och ödmjukhet. Mot agenturen då, utrustningen skall hårdköras utan pardon.

Lycka till!

/ Hawk
 
Skidbrudar; hur får man det?
Gör så här!
Häng så mycket på Chambre Neuf ca:30 min efter liftarna stängt och skryt om hur feta åk du har gjort och vilken otrolig hajk ni fick tillbaka hit till byn. Beblanda dig gärna med balla termer och vikigaste av allt är att du skryter om din SPONSRING du nu fått, samtidig som du visar alla balla prylar och vad de är bra till. Bjud sedan kjoltygen på jordgubbsdrinkar, sen är det bara att plocka hem vinsten för dagen.... eller?


Lycka till nu!
 
Senast ändrad:
Skidbrudar; hur får man det?
Och ett givet sätt att inleda charmerandet med är: Jag är 22år och pluggar till chef...
 
Skidbrudar; hur får man det?
Jag ska nu ge er en chockande nyhet!!! Håll i er! Det är nog snarare 21 o pluggar till chef...
=)

JCM, trodde ändå du skulle haft lite koll. Du påstår ju att du kan hantera en kamera(lr fler), då borde du inte kunnat undgå att donnor av kaliber tycker om uppmärksamhet. Det enda du behöver göra är att bre på lite med en vit lögn om att du behöver bilder för att kunna söka dittan o dattan. Funkar inte det är hon/de inte värd(a) besväret. Annars kan man ju alltid charmera flickebarnen med den enkla frasen; "Du VILL ju BARA knulla! Om detta mot förmodan skulle vara en fras som svåreligen skulle kunna yppas från dina läppar(blyg kanske...) så får du väl helt enkelt kröka ner dig som norrmännen inte kan(lr ahhhh) så du slipper ta konsekvenserna av dina uttalanden. Då flytter orden på likt Njupeskär och ölen i bastun. Misslyckas detta är det nog bara att inse att det inte var meningen att du skulle flanera bland donnor. Tragiskt men...
 
Skidbrudar; hur får man det?
Kära JCM, det här med brudar är i grunden en lätt sak.
Jag tycker mig se ganska starka paralleller i motiv när det gäller ditt suktande efter respektframkallande kvinnlig fägring och smbif:s törst efter mer materiella statussymboler.
Läs http://www.freeride.nu/forum/thread.php?t=3340 med största intresse och jag tror att du kommer kunna kamma hem dina första kjoltyg innom kort. Som du så riktigt antyder genom din placering av inlägget handlar det här om att komplettera sin i övrigt perfekta utrustning för att cementera bilden av sig själv som brantåkare extraordinaire.
 
Skidbrudar; hur får man det?
Man kan ha många orsaker till att göra en säsong i Chamonix. Historien har visat att det är en bra plats att gömma sig på, även under längre perioder, om man är efterlyst för t ex narkotikahandel eller våldsbrott. De finns ju även de som är där för åkningen skull förstås. Men jag är inte så säker på att det är vettigt att säsonga i Chamonix för flickornas skull. Enligt min erfarenhet kan det periodvis vara ont om nyanlända lättlurade småflickor och de lokala sprithäxorna av blandade nationaliteter är det bäst att hålla på avstånd. Jag tror att det kan vara klokare att välja en annan säsongslocation ur raggningssynpunkt. Tyvärr är det nog så att orter med bra skidåkning i regel erbjuder dåliga raggningsvillkor.
 
Skidbrudar; hur får man det?
Bäste JCM
Jag kommer nu att försöka svara utan att komma med problem utan i stället komma med lösningar. Alltså inge snack utan mycket verkstad.
Då jag vet att detta är ett problem för många som ställt frågor...Varför jag vet!
För att de svar som ges ibland är så tråkiga att läsa enbart för att innehållet inte är till ngn hjälp utan är mer för att hacka ner på personen som ställer frågan. Det skulle aldrig falla mig in att hacka ned på denna välformulerade och högst relevanta fråga.

Analys.
Du är nog en man med stora tillgånga såväl i plånboken som i brallan. Din fantasi bör få den mest erfarne mansslukerska att rodna och du har nog testat allt minst en gång. Din iver att vilja ha alla brudar innebär att din blixt sällan slår ned två gånger på samma ställe.

Råd
Mitt råd till dig är att du beger dig till Åre på träningsläger. Träna nu inte på alla konferenskvinnor utan bege dig så snabbt som möjligt in bland de lokala förmågorna. Skaffa dig snabbt ett tiotal brudar av varierande kvalitet som du vallar runt på berget. Gläns inför pollarna för att sedan dumpa tjejgänget och skaffa nytt. När du har gjort detta en fyra, fem gånger kan du anse att du tränat klart. Gå nu och dra loppet på bössan och köp lite piller och salvor för de åkommor som du garanterat dragit på dig. Nu är du redo för större utmaningar.

Väl i Cham visualiserar du hur du genomförde dina bravader i Åre. Du kommer garanterat att hamna i vinnar-zonen likt de svenskaolympier som nu håvar in medalj efter medalj.

Lycka till/ Mes



 
Skidbrudar; hur får man det?
Se till att skapa förvåning,
förundran och allmänt ståhej.
Släng eldfacklor ut från din våning
så genast allt ljus är på dig.

Gör upptåg och spex uti baren
bli bjuden på sprit och på bäss.
Agera som värsta spritharen
fördriv med ett huj all tristess.

Åk skidor så brant det kan luta
i farter som ingen förstår.
Se till i din egen kajuta
ha Fernet och bäss för ett år.

Då kommer snart Gittan och Bettan
med själsfränder efter i tåg.
De flockas runt dig, mitt i hettan
för att surfa med på din våg.

Och den som ej detta behagar,
som står stumt och mest verkar rädd.
Det är inte henne du jagar,
den vill du ej ha i din bädd.


HWC HitMe 2002

fotnot: huj betyder knulla på ryska.
 
Skidbrudar; hur får man det?
Kära JCM. Jag vill bli en lättfotad, trevlig skid-donna, intresserad av korttidsromanser. Hur gör jag?
 
Skidbrudar; hur får man det?
Hej !
jag är en väldigt storbystad lättfotad grabb som gärna vill bli uppraggad. bara baren betelas av dig...

CU in the alps
 
Skidbrudar; hur får man det?
Bäste JCM!

I planeringen av min AntiKroppExpedition har jag studerat samtliga Bondrullar. Som du säkert känner till är vår hjälte 007 en klar expertis i ämnet.

Vad har då denne man som vi övriga saknar. Det är inte helt lätt att definiera men jag vill sätta tummen på följande tre punkter.

1. En oklanderligt exklusiv och i alla sammahang korrekt klädsel.
2. En självsäkerhet i sitt erövrande som gör att han aldrig behöver be om lov.
3. En överlägset maskulin utstrålning som gör att övriga män i rummet känner sig som småpojkar.

Jag är övertygad om att dina syften är allt i genom hederliga och att du endast vill ge dessa kvinnor du avser att erövra lycka. Ett varningens finger bör dock höjas eftersom du precis som vår agent 007 riskerar att hamna i knipa när de lokala förmågerna inser din kraft. Därför rekommenderar jag att du innan din säsong också förser dig med nödvändiga kunskaper i fysiskt självförsvar.

MVH/MM

PS! Jag vill vidare föreslå ett betydligt trevligare ställe än ShampoX där vad jag förstått kvinnornas elegans är begränsad. Varför inte Cayman Islands där dottern till rätt familj även kan ge dig en ekonomisk tryggad framtid? DS.
 
Skidbrudar; hur får man det?
Kära pzycho, att vara byxmyndig räcker tyvärr inte för att komma in på baren o få sig lite framstjärt. En fet sponsrad plånbok och några mil på lille "pzycho" kanske, så kan vi ju ses om några år.
 
Skidbrudar; hur får man det?
Nä, vänta nu, var det ironi???

Då är det alltså som folk säger; Dumma frågor(iofs inte så dum..) får bra svar o vise versa. Då säger jag ändå att inläggen här ovan def. skulle funka(för er yng... visst var det nån här ovan????) för er som har dåligt med napp i branten. Fungerar inte dessa får ni nog ta till spö å nät! Kul att se att folk med kunskap delar med sig! Som en enda stor studiecirkel. Kan det bli trevligare?


Måste berömma HitMe ännu en gång för sin poetiska uppiggning i detta forum! När får vi se nästa vers? Väntar otåligt...
 
Skidbrudar; hur får man det?
Tips på tuffa grejer man har gjort eller nån titel man har haft eller har, när man lite snyggt och ödmjukt konfronteras med någon dam vid baren.
Kom ihåg att det skall vara hon som vill veta mer och i princip komma med frågorna som du bara lite blygt måste svara på.

Kom också ihåg att när man ljuger så mycket som det går, så se till att det absolut bara blir ett one night stand.

1. Du har jobbat som bergsguide (gärna i Chamonix), men har tröttnat på senare år.
2.Din NHL-karriär tog tvärt slut efter en svår skada.
3.Håller precis på att dra ihop ett gäng för en arktisk expedition.
4.Dina favoritställen att åka skidor på är sådana svåråtkommliga ställen som Grönland,Svalbard, Iran eller Uralbergen.
5.Du vågsurfar givetvis på sommarhalvåret.
6.Du är politiskt insatt trots din skidåkarattityd. (Det tror jag är en tilldragande kombination.)
7.Spela ointresserad av att gå ut på krogen pga. att du går ju upp för att få bra åkning dan efter.

8.och till sist men inte minst: låtsas intresserad och fråga henne
massor omkring vad hon gör, och spinn vidare i de ämnena.
good luck
/ladde
 
Skidbrudar; hur får man det?
Så sitter man här på varvet, ensam, rädd och övergiven! Har fått skit, blivit hånad och folk har gjort sig lustiga över min person för att ha frågat en fråga. Bara för att alla ni andra får nya snygga brudar hela tiden behöver inte det betyda att jag får det. Skitkastning är vad det är! Killar som tror de är bättre än andra på brudar och vissa till och med utomjordligt överlägsna. Usch och fy vad dåligt. Jag besitter självklart viss information som andra inte besitter och tvärtom, men att få skit offentligt för att ha ställt en fråga som för mig var ett bekymmer gör mig ledsen. Nu har jag fått svar genom Fråga Olle, TreMag Sweden och Bruno Wintzell. Dessutom har jag fått de råd jag ville ha och behöver för att klara mina nästkommande säsonger.

Och denna gång kommer även jag att få en massa lättfotade brudar, för jag har spons, och mina kompisar i liftkön som bryr sig om de väsentliga sakerna i livet kommer att bli impade! Kanske Badgastein är bättre än Chamoniiix förresten...

Och tack bästa Fru Emser, ditt erbjudande är antaget. Du skall få alla tips som jag fick från Fråga Olle!
 
Skidbrudar; hur får man det?
*HA!* LOOSER! Skidbrudar får man inte! Dom Förtjänar man! Förtjänar genom att vara Brantast, tuffast och kunna dricka mest och vara snyggast naken på Afterwhatever! Det är något som du, din ingrodda datanörd utan tillstymmelse till självironi och distans aldrig kommer att få uppleva! Sitt du på ditt varv och gråt! Vi andra bryr oss icke när vi tillbringar våra dagar bland berg o brudar!
 
Skidbrudar; hur får man det?
Va inte lässen JCM!

Ja tycker dä ä kul att du fått jälp.

Stå på dej, bjy dej inte om alla andja, dom baja snackar en massa sjiit.

/ Håvk
 
Skidbrudar; hur får man det?
Inte alls dum! Minst lika viktig som;
-Varför bör man valla brantåkardon, varför man inte ska ställa vallajärnet på lädersoffan i varmt tillstånd, varför laviner kan vara farliga, hur man inbillar sig att man visst kan klämma helröret Fernet alldeles, alldeles ensam på efterfesten?!?! Detta är viktiga frågor som bör tas upp. När nu JCM varit modig nog att ta sig an den svåraste av dem alla ska vi väl inte håna utan berömma o diskutera? Så om ni brantåkande flickor anser att frågan är så dum så kan ni väl hjälpa till så vi slipper ställa liknande "dumma frågor" vid senare tillfälle.
 
Skidbrudar; hur får man det?
Så här e det ... Man säger kuk dich och ollar dom i pannan .. sen e de lungt...då är honan din för alltid..
 
Skidbrudar; hur får man det?
naagon som vet hur man raggar upp skid-tejpade-hamstrar?

tycker de aer snyggast och att Chamonix aer fullt av raattor vet ju alla. naesta aar blir det saesong. slaepper rulle sent 2003 "Lex i laemmel bo"

 
Skidbrudar; hur får man det?
hahahaha...behöver iten anstränga mig för att få brudarna dom komerm som magneter. iaf dom som är 55+ o vill ha en ung pigg kille som lär dom o åka ankarlift....fast de jobbiga är när man ska till after skin dom bryter ju lårbenshalsen på tre röda efter en öl...ingen action där inte...
 
Tillbaka
Topp