Tycker inte att "Inkas" svar är helt riktigt. Inledningsvis så är en modern carvingskida överlägsen en fullängdsskida på alla plan.
Det är ju dessutom numera populärt att snacka om och jämföra skidans sidoskärningsradie -och där felaktigt mena svängradie. Svängradien påverkas ofta mera av åkarens åkposition, kantning, var trycket sätts på skidan under svängen, samt hur mycket åkaren orkar och vill hålla emot genom svängen.
Helt riktigt är dock att var och en får ha roligt på sitt sätt.
Grundidén med carvingskidan är att den skall åkas på skär, vilket enkelt uttryckt innebär att för att inleda en sväng, så kantar åkaren skidan, utan att fötterna vrids. Vrids fötterna och därmed även skidorna, blir det en sladdsväng och hela idén går om intet.
Dagens racingåkare och friåkare åker alltid på skär, på alla underlag. Däremot om det t ex är mycket brant och smalt, kan man tvingas hoppa runt lite, för att ha kontroll.
Det kan för vissa vara svårt att lära om till "den nya stilen", men när du väl knäcker koden, kommer du aldrig att vilja åka raka skidor igen -jag lovar.