Slipknot el. Slipnot

Slipknot el. Slipnot
.. haha .... först av allt vill jag bara hälsa alla de som säger att det utalas "slipnått" ..att om ni nu nånsin börjar lysna på "den sortens musik" så kan ni ju lägga ner projektet !!! det utalas nämligen inget annat än "SlipKnot" /X-tremerider vicke !!! =)
 
Slipknot el. Slipnot
Slipknot; från början två ord Slip(Glid) + Knot(Knop). Dvs den sortens knop man använder när man hänger folk (eller sig själv om man vill det). Och knop (knot) vet väl alla hur det uttalas på engelska!(?)

-->quicksilver.
 
Slipknot el. Slipnot
Slipknot låter lika bra som om någon skulle spy över micken. Lägg ner, och lyssna på något som är värt att lyssnas på.

Att det skulle uttalas [slipp knot] (?) haha...

>> RR <<
 
Slipknot el. Slipnot
Ja det är väl inte så lätt att sjunga rent när man är instängd med huvudet i en påse av PVC-plast. Har man dessutom haft den där ett tag så borde det minst av allt lukta Wunderbaum Vanilj inuti.
Vad beträffar uttalet på "gruppens" namn så borde väl ett engelskt lexicon hjälpa till med den saken. Flertalet av freerides besökare bryr sig säkert ändå mer om skidåkning än att förklara hur man uttalar ett attitydstint gurgelsångsgruppnamn som vad mig beträffar inte har något mer gemensamt med skidåkning än vad asfalt har.
 

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp