Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
Ett träningstips är att öva på benböj och upphopp. Då får du in en bra styrka både att ta emot dig (dvs. så inte kroppen sjunker ihop för mycket när du landar) och du blir stark på att kunna skjuta ifrån dig skidorna också. Länk med många öningar.
Det som jag ser som ganska självklart är träning på gym eller liknande. Genom att bygga upp benmusklerna så borde det avbelasta knäna. Finns vissa specifika övningar man kan köra för att fokusera på just knäna men att träna benen överlag borde hjälpa, kan iaf inte bli sämre av det
Mörda framsida/baksida lår på gymet är din bästa option. Har själv korsbandsproblem men det hjälper nåt jävulskt att träna muskulaturen kring knät ("rehabar" jag inte under en period på 2 månader eller längre kan jag inte ens jogga 5 min).