Sugen på klättring i Lofoten 4-12 juli?

chrtur

Aktiv medlem
Sugen på klättring i Lofoten 4-12 juli?
Sugen på klättring i Lofoten 4-12 juli?

Vi är just nu tre (till 99%) som kommer att anlända i Kiruna för biltransport vidare mot Lofoten för lite klättring.

Resplanen är flyg till Kiruna och vidare till Lofoten i hyrbil (kanske egen bil?) onsdag 4 juli och sedan hem samma väg torsdag 12 juli. Boende tänker vi lösa med tält på campingplats.

Eftersom vi är udda så öppnar det sig till en möjlighet för en fjärde person om någon känner sig manad eller är intresserad? Då kan vi bilda två replag och klättra gemensamt?

Man, kvinna, gammal, ung, kort eller lång spelar ingen roll så länge du har lite erfarenhet av klättring och gärna av flerreplängders turer (graderna är inte det viktigaste). Personligen har jag aldrig varit i Lofoten och tanken är väl att försöka klättra linjerna man bör ha klättrat (klassiker)?

Att sluta upp med oss på något sätt är Ert problem ;) Utmed vägen mellan Kiruna - Lofoten eller redan är i Lofoten? Kanske bara någon enstaka period?

Vi är som sagt helt oberoende och är du intresserad och bangar ut i sista minuten gör det inget, men då hamnar du som sagt på fel sida av listan av klätterkompanjoner ;)

- Christian
 
Tillbaka
Topp