Topptur Helags - Tips på åk och bilder

  • Trådstartare Trådstartare Mattemas
  • Start datum Start datum
M

Mattemas

Guest
Topptur Helags - Tips på åk och bilder
Vill gärna ha tips på åk och smarta vägar upp i Helagsmassivet. Skulle också vara kanon om någon har lust att dela med sig av bilder på omgivningarna. Har läst på en del i topptursböcker och sökt information och bilder här på Freeride och hittat en del, men vill ha mer. Har kört på Helags tidigare men då bara sydsidan som, i och för sig, är ett skönt åk. Vill testa nya åk nu. Vi kommer att åka där i början av april och bor då två nätter på fjällstationen. Vi är fyra stycken och någorlunda erfarna skidåkare.
 
Topptur Helags - Tips på åk och bilder
Kolla i "Svenska Toppturer" och "Friluftsliv i Jämtland" om du inte redan gjort det. Rekommenderade turer som jag gjort är bl a Predikstolen och Nordtoppen/1704. En snygg kombo är att gå upp nordväst på "högersidan" upp i sadeln nord om toppen, vidare väst mot Nordtoppen, ner sen upp i sadeln och upp till högsta punkten, dvs toppen och ner samma väg. 1500 höjdmeter. Observera att det är en dryg tur hem till stationen, skoter är ett bra trix. Renstängslet ner till Stationen är också ett trevligt åk.

/mats
 
Topptur Helags - Tips på åk och bilder
Tack för svar! Jag har kollat "Friluftsliv i Jämtland" och "Svenska Toppturer" och de ger bra info om åk och vägar. Spännande att du åkt Predikstolen. Körde du ner mot Nordtoppen eller söderut? Annars är just Nordtoppen och åken ner från kammen mot Predikstolen det vi siktat in oss på. Kombon du beskriver verkar kul. På kartan ser det ut som att det går att glida nästan hela vägen tillbaks till Helagsstugorna från passet mellan Syd- och Nordtoppen? Vi tänkte försöka klara oss utan skoter.
 
Senast ändrad:

Senaste inläggen

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp