Var hyr man "riktiga" skidor i St Anton?

PK102

Medlem
Var hyr man "riktiga" skidor i St Anton?
Hej på er,

Ska ner till St Anton ( Flirsch am Arlberg) om några veckor. Av olika anledningar kan jag inte få med mig skidor ner. Undrar om någon kan upplysa mig om var jag kan hyra ett par moderna friåkningsskidor, gärna med dukes eller guardians motsv.

Med vänlig hälsning,

Skidlös
 
Var hyr man "riktiga" skidor i St Anton?
Finns egentligen bara 3 kedjor inne i stan (St Anton då, Flirsch har jag ingen aning om ligger typ 5 mil utanför?) som hyr ut s, intersport, alber sport och jennerwein. Jag handlar alltid på jennerwein då jag tycker de har bra personal. Fatskis har de till uthyrning, om de har turbidningar vet jag inte men borde gå att lösa. Kolla på http://www.sport-jennewein.com/en eller skicka ett mail och fråga :)
 
Var hyr man "riktiga" skidor i St Anton?
Vi gick runt och fråga oss fram. Hugg nån guide eller bummare, de har koll. Nästan alla säsongere där är svenskar :rolleyes:
 
Tillbaka
Topp