En knapplift ”från campingen” skulle nog också kunna dras ungefär så här….
Visa bilaga 39652
Kombinerar man det sedan med en matarlift från röda byn ungefär så här blir det nog ännu färre bilar på parkeringarna….
Visa bilaga 39654
Den dragningen är ju såklart mycket bättre. Då kommer ju de lata camparna direkt dit de ska. Till den hemskaste delen av skidsystemet där lekparker, Trolla, rullband och skidkaruseller ligger. Det klart att det ska vara en direktlift dit så att de inte behöver ta sig mer än 25 meter för egen maskin. Helt utan att vara i vägen för folk i resten av systemet. Så kan de passa på att paxa bord i värmestugan. Bre ut sig på grillplatsen och få bästa platsen till Trolla showen och allt annat lajbans som vi vanligt folk anser är (onödvändigt(?)) ont/kräkmedel.
Skulle de dra liften som jag föreslog så skulle ju de lata camparna få åka transportlift. Gå över vägen, åka gondolen till mittstationen och sen få gå (!)150 meter för att ta sig till samma ställe. Antagligen skulle några av de modigaste åka hela vägen upp och åka skidor ner till samma plats. Vilket skulle resultera i att de belastar liftkapacitet helt i onödan.
Nu vill jag påpeka att jag inte raljerar över campare generellt. Bara över de som tar bilen istället för att gå 150 meter eller vad det nu är vi pratar om. Jag känner faktiskt campfolk som är riktigt hyggliga på både lagg och bräda. Och vad jag vet så har de inga problem att ta en liten morgonprommis. Alltså vi pratar om en sträcka kortare än min brevlåda från ytterdörren.
Tänker också att om man bygger transportliftar så kommer folk att förvänta sig att liftarna är igång från lucia till påsk oavsett om det finns snö eller inte. Blir väl ett jäkla gnäll på folk om liften är stängd bara för att det är barmark?? Det är nog ett mindre problem iofs eftersom de har snö till längdspåret vid älven. Det är väl bara att korta ner spåret några hundra meter. Men då blir väl någon längdåkare grinig. Och då kan de ju alltid ta snö från parken istället….. men då blir ju parkfolket griniga men det bryr sig ju ingen om för det är bara parkfolk? Nja inte i Kläppen!! Där respekterar man snön i parken. Ägaren själv brukar ta sig några åk nu och då. Det ryktas om att han har pipen öppen för sig själv om nätterna när alla andra gått och lagt sig. Så parksnön får ligga där den ligger. Men vore det inte bra om man kortade ner längdspåret ändå? Då slipper man ju åka så långt. Längdskidåkning är ju inte så jäkla kul egentligen om du tänker efter.
Ett exempel på att längdskidåkning suger inträffade häromdagen. Jag behövde en skruvmejsel. Kom på att jag kan ”låna” en från min egen vallalåda bara jag kommer ihåg att lämna tillbaka den på samma ställe. Sagt och gjort. Vallalådan är gjord av såndär genomskinlig plast så… BINGO! Jag ser skruvmejslarna genom plasten. PH3, PH 2, PZ 2 och 3 och några platta. Öppnar locket och sticker ner handen. Jaha klistervalla i hela jävla lådan!! Vad kom den från? Och hur har den kunnat läcka ut!! Sist jag vallade så inte faan hade jag klister…och vi snackar jävligt klistrigt klister alltså. Typ sånt som är förbjudet i 183 länder av både FIS och Arbetsmiljöverket. Sånt klister som de har när de åker upp för den där backen de brukar åka upp för i tour de ski där i mellandagarna någon gång. Eller åker och åker? Kallar man Kläbos hoppstil för att åka.. lite som att säga skära lök när man menar hacka lök.
För er som har missat det kan jag förtydliga. Trolle och Trolla är alltså Kläppens motsvarighet till Valle kan man säga. Fast de är två. Typ mer som Lollo och Bernie men troll. Och då tänker man ju…. (Alltså nu när vi ändå leker förändringsagenter med effektiviseringsagenda). Måste de verkligen vara två? Kan inte den ena åka ner och köra snö till den nya liften från campingen istället för att tjoa, tjimma och krama snoriga barn?
Hmmm men då blir väl någon grinig och tycker att det skulle sabba hela showen? Dessutom finns det ju ett genusperspektiv som omöjligt kan bli PK om det trollet som liksom är kille (Trolle) är kvar och tjoar och tjimmar och det lite tjejiga trollet åker ner och plogar så blir ju Trolle ett riktigt manschauvinistiskt as som låter henne slita och släpa när han har latjolajbans. Ja men då får hon tjoa och tjimma och han skotta men då fastnar vi ju i stereotypa könsroller och så kan vi ju inte heller ha det. En lösning skulle ju vara om båda är icke binära och heter Trollis och Trollo istället och turas om med sysslorna. Nja då skulle ju de som är icke binära på riktigt bli griniga och tycka att det är kulturell appropriering och så kan vi ju verkligen inte ha det. Då är ju ända lösningen att båda får tjoa och tjimma.
Då blir det alltså ingen lift från campingen.
PS
Borde det då inte vara tre troll? Alltså en av varje? Jo men tjena! Oavsett hur goda intentioner du har så kan du inte skriva en jobbannons där du efterfrågar någon som är ickebinär ”på riktigt” utan att trampa i klaveret. Det är ju liksom 2025 nu inte sådär fritt och flummigt som på teletubbies tid. Dessutom skulle man ju tappa alla turister som anser att det inte finns något tredje! Och eftersom det i dagens samhällsklimat är fler som säger att det inte finns ett tredje än de som anser att de är det tredje så ja… marknadsekonomi.
Teletubbies ja, där kan vi ju snacka kulturell appropriering av oss som är tjocka ”på riktigt”.