(dethär inlägget kommer vara populärt

)
Saken är välan den att i vissa grenar är det de extremt tränade och de som slipat tekniken och kroppen tills vägs ände var (nästan) dopning behövs för att göra skillnad.
Sedan finns det grenar var 'en grupp entusiaster' deltar och tävlingen är inte lika tufft ty de flesta tävlar/utövar den inte ens, så de som iaf lite försöker når långt.
Bob? Curling?
Ett annat synsätt är att varje teknik gren når någongång nästan vägs ände, dvs var det är svårt att göra stor skillnad, och skillnaden mellan första och tionde är hårfin. Titta på puckelpist, hur Hotdoggande var på 80-talet, Glen Plake.. galna fransmän. Sedan kom Edgar Grospiron, cool kille, tränade lite mer, riktigt duktig...hängde snyggt i dåtida coola kläder. Men inte var det hårdträning såsom de tuffaste grenarna. Tror att Gunde Svan var i bättre form än Edgar... Puckelpist började sedan 'nå vägs ände', de som klarade sig var nästan gymnaster, skillnaden var hårfin, puckelåkare är inte lika 'coola' längre, det är tuff träning. Tråkigt? (lämnar det osagt). Dock är säkert att den kirurgiskt exakta träning som dagens puckelåkare gör är mycket mer planerad än herr Grospiron i början av 90-talet.
Frågan är om slopestyle mm kommer vara där om 10år, var dagens 'coola åkare' inte kommer ha någon chans mot de som tränas av någon schweizisk läkare 365dagar i året, finns ingen tid för 'film projekt' för då ligger man på någon klinik var muskulaturen finjusteras av någon robot.
Ett annat exempel är vår egen Jon Olsson, det gick ju inte så bra att köra snabba bilar runt om Europa till tävlingarna, de som var i landslaget kanske tränade ännu hårdare?
Skall inte skriva mer, även om kunde fortsätta några sidor till.
Skall avsluta med att säga att jag tycket att våra freeride åkare är riktigt coola, vad Jon har gjort för 'sporten' är fantastiskt osv.. Jag är löjligt nöjd över min Henrik Winstedt Hestra handskar, skulle inte vilja ha Björn Dahlies, inte lika coola
Dock med handen på hjärtat, det finns ett gäng som tagit sin gren nästan till vägs ände och träningen som krävs är bortom all logik. Att blanda dessa grenar blir ibland lite galet. Hörde en rolig intervju i radion när (kommer inte ihåg om det var skytte eller curling) en deltagare sade att det var roligt att få vara med alla olympiska idrottare (dvs, personen syftade på att hen inte är på samma nivå, 'idrottare').