Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
Har fått mina skidor nu, tyvärr har jag inte någon användning av dem, då jag dragit till Kanada, men lyckades köpa ett par begagnade K2 Hellbent. Så nu väntar jag bara på pjäxorna som är borta någonstans mellan Frankfurt och Calgary. =)
Mailade också idag!
De har skickat nya med UPS nyss! Har fått kolli ID =)
Kanske kanske kanske hinner jag få skidorna innan måndag!
@Snorkel det va va de sa till mig också, men efter ett kort mail om min situation så "hittade" de ett par Power Plates. =)
Lär dock få montera i Kanada...
Jag har fått samma svar! =)
Så nu får vi se vad som händer. Tråkigt nog så hinner jag inte få några skidor innan jag drar till Kanada, på måndag. :(
Men hoppas ändå på nya skidor!
I mitt fall så kontaktar SC K2 med alla bilder jag skickat, 4 st så de väntar på svar om produktfel. Enligt de själva iaf.
Får se vad de säger härnäst.
Hur går det för er andra?
@Vattendroppe Nej jag vill ju inte köpa nya skidor. Och framför allt inte därifrån.
Har du hunnit maila bilder?
@Rickard: Hur går det för dig?
Fick du också erbjudande om att få ett goodwill pris på nya skidor?
Jo, det vore det bästa, att höra med experter. Dock så bor jag inte i Stockholm, men det är ju inte omöjligt att ta sig dit... :/
Får se vad de säger... Annars får man ta och köpa nya, nu när € är låg.
Jag har fått till svar från SC
"we can offer you a new pair of skis for a godwill-price. Please let us know in which skis you are interested in,
because your Hardside is already sold out."
Har ej mailat tillbaka ännu! Varför vill man ge rabatt om felet inte är ens eget?
Har kontaktat K2...
Själv har jag inte varit på någon sten, men hur lätt är det att bevisa... :/
Har dragit iväg mail till SC, får se vad de svarar, ska också kontakta Alpingaraget.
Så nu återstår bara att vänta och se!
Kanske har de borrat för grunt, vet ej.
Revolutionrock: Vilka medgav ej reklamation, de som monterat bindningarna? Eller va det kanske samma företag.
Josh: Fler än jag som upplevt detta med dynafit och K2?
SC monterar ej dynafit bindingar vad jag förstod, dessutom fick jag ett par felmonterade därifrån förut, som alla andra, så jag tänkte jag tar det säkra före det osäkra och monterar på Alpingaraget.
Någon som upplevt något liknande?
Verkar som att limningen har gått upp mellan det översta lagret och det underliggnaden.
Har dragit iväg ett mail till Sport-Condrad, får se hur "tur" man har. Har bara kört 6 skiddagar totalt varav 4 var tur, med ett åk vardera.
Har mailat...