alpresa en vecka för 4000 spänn, funkar det?

guitarguru

Ny medlem
alpresa en vecka för 4000 spänn, funkar det?
Halloj!

Känner att det är dags att dra ner till alperna nu i vinter, grejjen är den att jag inte alls har mycket pengar just nu, så det rör sig om typ en vecka.

Min fråga är om jag kan klara mig med totalt 4000 spänn på en vecka om vi är 4 pers som åker, dvs 16000 för alla? Då snackar jag liftkort, flygresa och boende..

Är det möjligt? Isåfall vart? Jag är inte så kräsen när det gäller backar, så länge det inte ser ut som sälen..=)
 
alpresa en vecka för 4000 spänn, funkar det?
Kan bli tufft, bara liftkort går på några tusen. Så kommer nog inte funka så bra.
Möjligtvis om du åker till en ort där du bara behöver liftkort i första nedre liften, då kan du antingen bjuda personalen på ett äpple så du får åka upp till övre systemet eller gå upp så kan du åka omkring gratis där.

Såg nu att du skulle ha in flygresa också för dina 4000 kr, detta kommer garanterat gå åt helveta om du inte går från flygplatsen, äter rester, sover i en container osv..

Testa Ryssland, kan bli ganska billigt där. Kolla med Nojlas här på fr för mer info om Ryssland, tror han har lite koll på priser osv..
 
Senast ändrad:
alpresa en vecka för 4000 spänn, funkar det?
hehe, okej, vart går smärtgränsen då? 6000-7000 spänn?
Hittade paketresor på ving till alperna för runt 4500 spänn, men då ingår ju inte liftkort iofs, tänkte att ving alltid tar ut ett jäkla överpris när det gäller andra resor så jag tänkte att det kanske skulle gå att kapa lite där.. Vilket är det billigaste stället i alperna? Vad det kostar att äta spelar ingen roll, man kan ju alltid packa väskan med nudlar..=)
 
alpresa en vecka för 4000 spänn, funkar det?
Om ni har tillgång till en bensinsnål bil borde ni ju kunna klämma er in i den och bila ner, för strax under tusenlappen per skalle tur och retur... Fast då kan man kanske lika gärna boka en plats på lion alpins buss eller nåt. Sen kan ni försöka nästla er in på nåt billigt vandrarhem för 15-20E natten Ex: Haus Gruber i St Anton. Då är vi uppe i typ drygt 2000kr. Sedan tillkommer ju liftkortet, går väl strax under 200E i st anton. Så tar med er en jävla massa nudlar, köttbullar och havregryn hemifrån har ni tom. plats kvar för minst 3 flaskor boris jeltsin från m-preis i budgeten.

Observera att det finns säkert billigare orter än st anton att åka till, jag tog bara det som ett exempel.
 
Senast ändrad:
alpresa en vecka för 4000 spänn, funkar det?
Jovars, är man inte kräsen så går det alltid att fixa!
Resa:
http://www.bookryanair.com/skylights/cgi-bin/skylights.cgi
+
http://travel.travelocity.com/car/P...=&itemId=&frequentRenterNumber=&SEQ=592022766

Boende:
http://www.getout.se/v2/item.asp?sid=&item=3601
+
http://www.clasohlson.se/default.as...paign=N&Entry=Y&NoCache=9/10/2006+11:02:01+PM

Destination/liftkort:
http://www.klausberg.it/en_winter/skipass_preise.asp

Sådär! Nu passar nog alla pusselbitar på plats! Dessutom får du lite pengar över till mat.

Skämt åsido så är Klausberg en av alpernas billigaste skidanläggningar, men den är inte stor heller, vad som dock är bekvämt att det ligger väldigt nära den lite större orten Speikboden och den mycket större orten Plan de Corones. Dessa är något dyrare och SPeikboden har bäst offpistmöjligheter. Alla tre ligger i Sydtirolen.
 
alpresa en vecka för 4000 spänn, funkar det?
Jag har åkt med Langley inkl hotell, liftkort, resa, transfer, halvpension för 4900kr inkl flygskatter osv i mitten av april.
 
alpresa en vecka för 4000 spänn, funkar det?
men om du är lite företagsam gör du en bussresa till något skidsystem 07/08, så kummer du undan kanske med en liten vinst till och med efter konsumtion av alla produkter;) så slipper du orroa dig över 16000 kr

mvh kalle

OBS det e inte en orilaistik idée
 
alpresa en vecka för 4000 spänn, funkar det?
Exempel på resa till Engelberg:
Du säger inte varifrån i Sverige du vill flyga ifrån, men låt oss säga att du kan flyga från Stockholm med Ryan Air, nåja nästan, Skavsta (Nyköping)

Skavsta - Frankfurt tisdag - tisdag 13 - 20/2: 520:-
Skidfrakt (enhetspris så knö in allas lagg/brädor i samma fodral) 500:-
Hyrbil: 2.322:- (går att få billigare om ni har is i magen och väljer bort självriskreducering, vilket jag inte skulle göra...)
Bensin: 600:-
Boende i Engelberg: cirka 4000:- (räkna med att bo utanför stan)
Liftkort: 260 CHF (260 x cirka 6:-) 1.560:-

Summa: 3.545:- per person
Kvar att äta för: 455:- eller 75:-/dag. Det funkar faktiskt om ni stannar på ett stort varuhus i Tyskland på vägen ner och köper på er all öl och mat ni ska ha på plats...

Lycka till och ha det riktigt gott!
 
Senast ändrad:
alpresa en vecka för 4000 spänn, funkar det?
Kolla Langley Travel. finns bussresor ner för typ 4ooo.. Lycka till
 
Tillbaka
Topp