360 med grab

  • Trådstartare Trådstartare thompson
  • Start datum Start datum
T

thompson

Guest
360 med grab
ja har i stort sett precis lärt mig 360 förra vintern. Om man ska lägga till en grab är det en annan teknik eller bara köra på? med snowboard alltså
 
360 med grab
du ska bara köra på, ladda lite mer, snurra lite snabbare eftersom graben kommer söla ner snurren en aning. men joakim nilsson där uppe kom ju med ett bra förslag, öva på studmatta så du får in luftkänslan.

lycka till!
 
360 med grab
Ett annat tips är att välja en grab som gör att du får med dig överkroppen och axlarna åt rätt håll. Åt samma håll som du snurrar alltså. Är du med på vad jag menar? Väljer du en grab som du vrider axlar och överkropp mot rotationen så blir det onödigt krångligt om du är lite ovan. Och kom ihåg att alltid titta över axeln med huvudet. Annars stannar rotationen av ganska fort.
Lycka till!
 
Tillbaka
Topp