Alperna med barn, absolut!
Nu vet jag inte vad det är för ålder på ditt/dina barn, men vi gjorde debut förra året med våra grabbar, 8-10. Vilket fungerade alldeles utmärkt.
Vi åkte ner på påsken, vilket jag tycker är en alldeles ypperlig tidpunkt att åka ner med barnen på. Uppe på bergen är det full vinter, och snön ligger fortfarande djup, medans det i dalen ofta är varmt, grönt och torrt. Och eftersom det är torrt slipper man en del kladd och bök med grisiga pjäxor och dito. Ok, kanske synd att man inte kan ta backen ner, men man kan inte få allt.
Då påsken låg väldigt sent förra året valde vi en snösäker ort, där vi visste att det skulle finnas snö kvar, oavsett väderläge. Så det fick bli Sölden i Österrike. Tre toppar över 3000 meter, och glaciärer i olika väderstreck. Nya moderna liftar, och breda fina nedfarter. Det är inte världen största skidområde, men bergen är stora, och jämför vi fjällen med alperna så är det ju som en fjärt i rymden.
Skulle man ändå tycka att man behöver mer ligger ju Obergurgl och Hochgurgl bara en halvtimme bort, med lika mycket till.
En sak att tänka på är att ha med sig extra kläder, varm dryck och någon form av snacks i backen. Kalla, trötta och griniga barn, vill man inte ha som sällskap i backen, så det gäller att vara förberedd. Och backarna är ju lite mer krävande, så det gäller att ta pauser och fylla på med energi då och då.
Skidor hela veckan är kanske inte barnens prio 1, så det måste finnas något mer att syssla med. I Sölden har de
http://www.soelden.com/freizeit-arena_winter, vilket var populärt. Och duger inte det finns
http://www.aqua-dome.at/en lite längre ner i dalen.
Allt som allt, en kanonresa, och det finns en liten rulle vid intresse på länken nedan. Ursäkta introt, en intern sak..
http://salmens.se/?p=30#more-30
I år blir det dock inte Sölden, utan Les Coches i Frankrike. Blir nog bra det med.