Är telemarksåkare korkade?

Är telemarksåkare korkade?
Räcker det inte med 25 st svar? Måste du lägga in tråden 15 gånger?
Det ända du gör är förstör för dom andra som vill skriva!
 
Är telemarksåkare korkade?
chrtur, nu har jag fortsatt mina studier av telemarkens utövare. Inte bara med observationer på avstånd utan också intervjuer (objekten var så klart inte medvetna om att jag studerade dem).

Jag skulle vilja dela upp dem i tre kategorier i min presentation (jag vet att jag generaliserar men det gör vi ju alla).

1: nybörjare till medelgoda åkare som är medvetna om sin begränsade kapacitet.

2: medelgoda till avancerade åkare som har en stor övertro till sin kapacitet.

3: mycket avancerade åkare som är väl medvetna om sin kapacitet.

Åkarekategori 1 återfinns ofta bland de som åker odynamiskt men det finner jag inte så konstigt då de helt enkelt ännu inte har tillräckliga kunskaper i ämnet. Deras bristande teknik gör dock att de ofta ofrivilligt anpassar sin åkstil till förhållandena.

Åkarekategori 2 är klart mer intressant, här kan de rent tekniskt ofta variera sin åkning efter förhållandena men av något skäl som jag ännu inte förstår ändå till 99% ska använda sin djupa grundposition.

3:e kategorin växlar väl i sin teknik och utnyttjar tekniken, utrustningen och terrängen i en väl fungerande symbios.

Jag avslutar med ett exempel ur det verkliga livet:

Igår såg jag observerade jag 2 åkare, en kategori 1 och en kategori 2 som var på väg in i en smal slagig passage med ganska god fart. Kategori 1 åkaren inser snabbt att det här kommer han inte att klara av och går upp gör 3 parallella svängar genom cruxet. Strax bakom följer kategori 2 åkaren som till varje pris ska behålla sin låga position vilket gör att han kraschar rakt in bland klippskrot.

 
Är telemarksåkare korkade?
Just precis, chtur!

Man vill ju visa sig vara bra, jag har redan försökt få telemarkarna att erkänna sin fåfänga men det verkar sitta hårt åt.
 
Är telemarksåkare korkade?
Nu börjar ni ju faktiskt komma nåt verkligt bra på spåren chtur och CB.

Kategoriindelningen stämmer väl egentligen in på varenda grupp som utövar nånting överhuvudtaget?
Till och med om man går och bowlar kommer man se de tre grupperingarna.

Sen att telisåkare är fåfänga är väl helt självklart! Om vi inte var det skulle vi ju åka med fast häl..
 
Är telemarksåkare korkade?
Var uppe i gränsen/narvik över påsk för att studera telisåkare. Alla kloka höll sig inne då det regnade, av de som vågade sig ut fann jag att alla var korkade inklusive mig själv. På påskafton bevittnade jag två telisåkARE som körde ifrån både alpin och brädåkare i bristande skare på narviksfjällets nordsida. Är alpinåkare korkade som alltid i alla lägen tror att de kan bränna ifrån en telisåkare?
/bnf
 
Är telemarksåkare korkade?
Svaret är: huvudsakligen, Ja. De allra flesta telisåkare är korkade. Kanske, inte rakt uppochned korkade i största allmänhet, men rätt ordentligt korkade när det gäller valet av just löshäl som utförsåkningsutrustning. När ni läs min telisskola som finns på min hemsida kan ni läsa mitt gamla inlägg: http://www.freeride.nu/forum/thread.php?t=2734 . Det förklarar en del.

Jag gick även in på den tidigare postade Tom Peterssens telekmarksskola, men var tvungen att stänga av halvvägs in i del 2. Jag får magknip av dylika korkade råd, menlös åkning och fjantig attityd. Jag hade redan lite sunkig mage efteer att ha drgit i mig ett par liter smältvatten, men jämfört med Tom smakade smältvattnet som en Bollinger 58.

Jag orkar inte förklara hur man skall göra när man åker, utan rekomenderar istället att ni leter upp en tidig Free Radikals eller möjligen någon ännu tidigare Down Film-produkt och sedan kollar in Erik Mossfeldt. Han har schysst balans på grejorna. Frode Grönvold skulle jag inte titta på. Visserligen duger han gott som inspiration för hur man laddar och åker stort, men jag tycker inte om hans stance. För taskigt tryck på skidorna och för mycket bakvikt för min smak. Att han trots detta kan rippa som han gör beror antagligen på fantastisk balans och mycket mod.

HitMe
 
Är telemarksåkare korkade?
Av den har diskussionen later det ju som att paralellsvangar alltid ar att foredra i svara forhallanden, sa tycker inte jag att det ar! Telemarkstekniken kom ju faktiskt till for att kringa svarigheten i att svanga i osparad terrang med los hal! Saklart har jattemycket andrats iom ny utrustning etc. men i manga situationer (skare, lossno...) far iaf jag mycket batre balans med telemarksposition. I isiga pister kan det funka battre med paralellsvangar och nar man helt enkelt inte pallar med att telesvanga.

//Mattias
 
Är telemarksåkare korkade?
Vad är poängen med modern telisutstrustning (som inte kan användas på fjällturer øver 2km) och pararellsväng???? Vill man åla pararellsväng i pisten køper man slalomutrustning. Min tjej, som villl lära sig telis før att användfa i de "riktiga fjällen" med lätt gammaldags utrustning, fick rådet av en 20 årig skidskolelärare att inte gå ner och inte ha skidan långt bak. Helt førkastligt om man vill køra telis i ospårad teräng med skinnpjäxor och smala skidor (Ross. Black widow). Under perfekta førhållanden fugerar pararellsväng bäst också med gammla typen utrustning. Men under perfekta førhållanden är alla typer av svängar lätta. Självklart ska man använda den mest effektiva svängtelniken men varfør uppfinna hjulet på nytt med paraellsväng i slalombacken?

p.s åk inte till Engelberg om du vill køra offpist. Uppkørt på ca 1.5 h...
 
Är telemarksåkare korkade?
Snorlasse, mitt råd till dig: -börja träna, så du orkar ut på längre fjällturer även med ett par gandalf under fötterna.
/bnf
 
Är telemarksåkare korkade?
inte så lätt att hitta på nått tyket med "bnf"... mitt poäng var att det verkar ganska meningskøst att åka med pararellsväng dvs med vikt på hälen med løshälsutrustning. Då borde man istället køpa slalomutrustning. Däremot kan man ju variera tekniken efter underlag, dvs använda paraellsväng i vissa situationer. Men att använda telisutrustning før att bara køra slalom verkar ju inte speciellt smart.
 
Är telemarksåkare korkade?
Livar upp en intressant tråd igen...

centralbyråkraten: du har helt rätt i att många telemarksåkare hamnar i en statiskt låg position. Mer dynamik gör underverk för skidåkningen. Gäller dock som tidigare nämnts i tråden inte bara telemark utan de flesta alpinåkare och även snowboardåkare. Jag skulle vilja göra skillnad på att gå ner djupt och åka odynamiskt. Att åka med djup telemarksposition är inte samma sak som att åka odynamiskt. Man kan gå ner djupt utan OCH åka dynamiskt, det brukar kallas vertikalarbete (men det vet du nog).

Ett fel som dock många gör är att man gör ett för stort (långt) utfall, alltså avståndet mellan främre fotens häl och bakre fotens tår är för stort. Det som då händer är att höften vrids för mycket inåt och man förlorar kantgrepp och kontroll på innerskidan och det är lätt att det ser obalanserat och odynamiskt ut.


HitMe: alla idrotter utvecklas med tiden och med ny utrustning, så även telemarksåkningen. Erik Mossfeldt var grym i de första Free Radicals-filmerna. Men jag tvivlar på att han åker med samma teknik och stil idag om han väljer att spänna på sig ett par telemarksskidor. Titta på Mikael af Ekenstam (t ex i Free Radicals 2001 A Space Odyssee) som har en grymt skön telemarksstil med mycket surfkänsla utan att hänga bak. Det är inte direkt samma telemarkstil som Erik Mossfeldt men ändå fantastiskt snyggt. Håller med dig om att Frode hänger lite väl mycket på bakkapporna.


Jag la alpinskidorna på hyllan för 12 år sedan och har sedan dess i princip enbart åkt telemark. Jag har aldrig, åtminstone inte de senaste 10 åren, kännt mig bergänsad av att ha telemarksskidor under fötterna. Jag ligger gärna och kör skärande svängar i Lundsrappet, men ännu hellre surfar nedför en lössnösluttning. Korkad? Det är möjligt. Men knappast mer än vilken utförsåkare som helst.


Till sist, varför ens jämföra telemark och alpint. Det är två olika sporter! Vem är bäst av längdhopparen och höjdhopparen? Det måste ju förstås vara längdhopparen, för han hoppar ju betydligt längre, eller? Snarlik utrustning, två olika sporter. Eller kanske ännu bättre, jämför stavhoppare och höjdhoppare. Otroligt att det finns de som håller på med höjdhopp när stavhopparna hoppar över sex meter.

Tack och hej!
 
Senast ändrad:
Är telemarksåkare korkade?
lars_westerfur sa:
Till sist, varför ens jämföra telemark och alpint. Det är två olika sporter! Vem är bäst av längdhopparen och höjdhopparen? Det måste ju förstås vara längdhopparen, för han hoppar ju betydligt längre, eller? Snarlik utrustning, två olika sporter. Eller kanske ännu bättre, jämför stavhoppare och höjdhoppare. Otroligt att det finns de som håller på med höjdhopp när stavhopparna hoppar över sex meter.
Lite som den klassiska debatten jibbing eller offpist...då brukar ju svaret bli "spelar det nån roll så længe man håller på med det som man tycker ær roligt!"...
Men den funkar dåligt i telis mot alpint...
 
Är telemarksåkare korkade?
lars_westerfur sa:
Ett fel som dock många gör är att man gör ett för stort (långt) utfall, alltså avståndet mellan främre fotens häl och bakre fotens tår är för stort. Det som då händer är att höften vrids för mycket inåt och man förlorar kantgrepp och kontroll på innerskidan och det är lätt att det ser obalanserat och odynamiskt ut.
Jag ser inte utfallet som problemet utan grundproblemet är just att man måste hålla tryck på innerskidan. Det går att göre mycet effektivt med et rätt långt utfall med, men man måste vara stark och dynamisk

Själv tycker jag snarare att telisåkare som i sin iver att få tryck på innerskidan liksom behåller densamma under kroppens tyngdpunkt (dvs inte går isär så mycket) ser löjliga ut. Ofta kombineras nämligen detta med ett motvrid av höften för att knixa till ännu mer tryck på innerskidan. Lägg sedan till lite lätt framåtlutat överkropp till detta. Kombinationen av dessa tekniker ger ett "wannabe alpinåkare"-intryck

Nej, fram för lite mer upprätt överkropp, hyftat mycket utfall, mycket "bankning" (inåtlutning) fast ändå mycket tryck på innerskidan. Då blir det surfigt.

Att köra "motvridsstilen" blir i mitt tycke lite som att försöka lägga shortboardlinjer med sin longboard när man surfar - rät krystat. Men uppenbarligen har vi olika ideal här (fast mitt är rätt...).

lars_westerfur sa:
HitMe: alla idrotter utvecklas med tiden och med ny utrustning, så även telemarksåkningen. Erik Mossfeldt var grym i de första Free Radicals-filmerna. Men jag tvivlar på att han åker med samma teknik och stil idag om han väljer att spänna på sig ett par telemarksskidor. Titta på Mikael af Ekenstam (t ex i Free Radicals 2001 A Space Odyssee) som har en grymt skön telemarksstil med mycket surfkänsla utan att hänga bak. Det är inte direkt samma telemarkstil som Erik Mossfeldt men ändå fantastiskt snyggt. Håller med dig om att Frode hänger lite väl mycket på bakkapporna.
Jag skulle nog våga påstå att Erik skulle kunna åka på liknande sätt idag och fortfarande rippa. Förändringarna i utrustning skulle bara göra det hel ännu bättre. Jag har inte Ekenstam färskt minne, så jag kan inte kommentera hans åkning.

lars_westerfur sa:
Till sist, varför ens jämföra telemark och alpint. Det är två olika sporter! Vem är bäst av längdhopparen och höjdhopparen? Det måste ju förstås vara längdhopparen, för han hoppar ju betydligt längre, eller? Snarlik utrustning, två olika sporter. Eller kanske ännu bättre, jämför stavhoppare och höjdhoppare. Otroligt att det finns de som håller på med höjdhopp när stavhopparna hoppar över sex meter.
Den var kul! Jag fick en bild av Stefan Holms förvånande ansikte när hans mottävlare plötsligt plockar fram en stav och kommenderar upp ribban på 6m.
 
Är telemarksåkare korkade?
He he... kul tråd som bonkats upp. 2005 var det tydligen inte många som åkte skidor för att det var kul inte..........

Men om man nu vill roa sig med lite "telemarksskidande", kan ju tyckas omöjligt men ändå. Hur ser en bra grundposition ut?
 
Tillbaka
Topp