Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
Stora delar av duveds backar är bara ren is känns det som.
Åres backar är betydligt bättre. Hårda är dom naturligtvis men det innebär ju egentligen bara att dom inte blir sönderåkta lika fort, så ser du bara till att ha slipade fina stålkanter så är det riktigt schysst i Åre när det gäller piståkningen det är inte alls samma isbildning som i duved.
Problemet över lag är just snö bristen och därför vågar dom inte fräsa när dom pistar.
allså om du vill åka park ska du för helvete inte åka till duved .. testa bräcke du kommer skita på dig innan du äns åkt in där mohahahahahaha keep it real
Parkshaper: Visst blir pisten bra om dom fräser, men som perbac sa så gör dom inte det pga att det är för lite snö och då kan det smälta fortare eller komma fram fläckar om dom fräser..
Vecka 10 var det klart mindre snö i Åres nedfarter jämfört med Duveds. Överlägsen skidåkning i Duved denna vecka. Mer snö, mindre is, mindre folk i backen, och man slapp paja belagen på alla de stenar som fanns i Åres nedfarter...
Var där förra veckan (11), hittade någon bra snö på offpist, men inte på många ställen. I Duved var det bästa ställena, vi hittade några drops och byggde två hopps med mjuk snö. Det snöade en del igår när vi åkte hem, så kanske det finns något på såna ställen som är skyddad från vinden.
Svarta och röda streets + pipen var bra och tidigt på morgonen var många pister i jättebra skick, men dom blev isiga snart.
På några ställen på lågzons-pister och liftar var snötäcken väldigt tunt, men högzonen såg ganska normalt ut (hårt blomkålsnö alltså )