[Artikel] Snörekord i Riksgränsen

Redaktionen

Aktiv medlem
[Artikel] Snörekord i Riksgränsen
Samtidigt som stora delar av Alperna skriker efter snö kan Riksgränsen stoltsera med grymma förhållande och 176 centimeter snö.

Läs hela artikeln:
 
[Artikel] Snörekord i Riksgränsen
Intressant att när t ex St Anton har 200 cm och det räknas som dåligt så räknas 176 cm i riksgränsen som rekord :)
 
[Artikel] Snörekord i Riksgränsen
Intressant att när t ex Sibirien har -40 och det räknas som normalt så räknas -30 i stockholm som rekord :)
 
[Artikel] Snörekord i Riksgränsen
I tillägg klan ju sägas i fall du vill ha grym terräng, näst intill lika mycket snö och vara ensam om åken så kan man ju alltid dra till Abisko och Nuolja! Här hos grannen runt hörnet har vi grym åkning varje dag!
 
[Artikel] Snörekord i Riksgränsen
Alltså, ni som jämför med andra orter. Är ni född dum eller är det något som ni plockat upp efter vägen:)
Snödjup måste ju ställas i relation till ett normalår, ie om Gränsen normalt har 130-140 cm så här års så är 170-180 väldigt bra. Allt handlar ju om hur det täcker berget.
I alperna stoltserar ju alla med 200 cm från Jul och resten av vintern. Att det sedan endast ligger 50 cm i skidterrängen bryr dom ju sig sällan om att rapportera.
Jag kan nog hitta ställen i Gränsen där snödjupet överstiger 10 m.
 
Tillbaka
Topp