backflp på trampolin/stutsmatta

fredriik

Ny medlem
backflp på trampolin/stutsmatta
tja...jag sätter sideflip å frontplip men e backflip mycke svårare?? skulle gärna villa klare de!! åp så undrar jag vad framotvolt 180 heter...när jag gör den så står jag typ 90 grader å så landar jag 90 grader åt andra hållet åså gör framot volten i där......tacksam för svar!!
 
backflp på trampolin/stutsmatta
backflip är lättare....handlar mer om mod första gången.
 
backflp på trampolin/stutsmatta
framåt 180 heter mistyflip

inget mer bara mistyflip gör du fram 360 e det misty 180 åsså vidare..
 
backflp på trampolin/stutsmatta
Bakåtvolt är ju jättelätt tycker jag. Ja kan sätta det stillastående nu :) Men som sagt, det handlar om mod. Ja tycker att lincolnloop (sidoflip?) är svårare.
 
backflp på trampolin/stutsmatta
jag kan de o de e lite mod första gången.. men om du kan mistyflip så e de as enkel för dig!!!.. de e mycket enklare me backåt än framåt.. jag lovar!! lycka till
 
backflp på trampolin/stutsmatta
ta lite mod första gången. och när du har klarat det så är det lätt. om du gör den ihopkrypen så försök att vara rak i kroppen då blir det skönare. om du lutar huvet bakåt samtidigt så ser du landningen tidigara och kan se hur långt det är kvar.
 
Tillbaka
Topp